Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Formowanie torowiska
Autor Wiadomość
173
173

Wysłany: 2007-05-04, 10:58   Formowanie torowiska

Na zjeździe TT, w Radomiu widziałem pod torowiskiem czarną, sztywną, ale nie za bardzo, gąbkę. Odnalazłłem ją w Castoramie. Porównując cenę korka jest sporo tańsza. Próby obróbki takiego podkładu pod tory wypadły bardzo dobrze. Jego obróbka ostrym nożykiem, w porównaniu z korkiem, to piórko. Zamieszczone zdjęcie jest specjalnie podniebieszczone (oryginał wyszedł nie najlepiej), w naturze jest grafitowo czarny, w płytach (z pamięci 3x ok 200 x ok 1500 mm), stosowany pod panele podłogowe. Wycięcie z tego materiału, łuków, czy płaszczyzny pod zwrotnice jest dużo prostsze. Czy moze ktoś stosował już ten materiał?

Resize of P2060193.JPG
Plik ściągnięto 153 raz(y) 45,77 KB

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-04, 11:03   

moim zdaniem się nie nadaje.
na pewno dobrze tłumi, ale jest zbyt elastyczny. możesz spróbować, zobaczymy czy nie będzie się wykruszał szuter i czy faktycznie problemy które mi się nasuwają to prawdziwki czy zmyslaki. :mrgreen:

WM-MODEL
99%

Wysłany: 2007-05-04, 11:33   

Nie nadaje się.
W ogóle gąbka się nie nadaje pod tory, po przyklejeniu torów i szutru robi się bardzo fajna, swoista komora rezonansowa, nooo... chyba że ktoś tak lubi :-P

a_tox

Wysłany: 2007-05-04, 12:15   

Misiek napisał/a:
[oferta z korkiem nieaktualna, przebili mnie, nie licytuję dalej]

Pisałem już kiedyś o zakupach korka na FM ale...temat wraca...
Ja kupiłem paczkę korka ściennego o grubości 2mm i paczkę o grubości 3mm w płatach 300mmx600mm.
Można wybrać sobie granulację materiału bo jest duży wybór.
Ja nabywałem z OBI i LeroyMerlin.
Znalazłem nierozpakowana paczkę i na kartce adres http://www.saarpor.de/
Mają też w ofercie korek w rolkach.
Jest też polska sieć sklepów z szeroko pojętym korkiem http://www.domkorkowy.com.pl/

Misiek

Wysłany: 2007-05-04, 12:41   

to byłby pierwszy zakup korka na moje moduły, wczoraj mnie naszło, żeby odwiedzić Castoramę - ale zgodnie z mądrością Kubusia Puchatka (kiedy napada cię chęć zrobienia czegoś, siądź w kącie i poczekaj aż ci przejdzie) dałem sobie na wstrzymanie ;-)

wcześniej, przy pudowie "torowiska" i "sztucznej podsypki", obywałem się warstwami tektury z zutylizowanych opakowaniach po tonerach (grubość 2 lub 3mm) - tego mam w robocie dużo
na szczęście udało mi się znaleźć (jak pisałem) materiał alternatywny, w odpowiedniej ilości, który ma tę zaletę, że jest na już oraz jest darmowy ;-)

miki

Wysłany: 2007-05-07, 08:38   

hugwa napisał/a:
moim zdaniem się nie nadaje....ale jest zbyt elastyczny.

srutututu....łamie się bardzo fajnie ale nie od razu

WM-MODEL napisał/a:
Nie nadaje się.
W ogóle gąbka się nie nadaje pod tory, po przyklejeniu torów i szutru robi się bardzo fajna, swoista komora rezonansowa, nooo... chyba że ktoś tak lubi :-P

następny....zależy na czym przykleisz, jak prosto na sklejkę to i racja być może. A w ogóle to nie gąbka :mrgreen:
Powiem tak - mam na tym zrobioną całą stację, częściowo obklejoną szutrem. Same zalety - klei się na wszystko, nie kruszy się, szuter się trzyma że fest, łomotu nie odczułem......

Aha, własności mechaniczne - szlifuje się, naciśnięte punktowo (ale bez przesady) wraca na miejsce....IMHO porównywalne z korkiem

WM-MODEL
99%

Wysłany: 2007-05-07, 09:36   

miki napisał/a:
...łomotu nie odczułem......

Wystarczająco hałasują te Twoje lokomoTTywki :lol:

Też kiedyś zastosowałem gabkę, jeszcze szybciej wyp*... Podobnie jak karton pod tory, totalna porażka...

miki

Wysłany: 2007-05-07, 09:43   

WM-MODEL napisał/a:
Wystarczająco hałasują te Twoje lokomoTTywki :lol: ...
zwłaszcza, że nie mam żadnej :mrgreen: A jezeli już, to tak fajnie szumi, jak prawdziwy...

WM-MODEL napisał/a:
Też kiedyś zastosowałem gabkę, jeszcze szybciej wyp*... Podobnie jak karton pod tory, totalna porażka...
Coś się tak tej gąbki uczepił ?? przeca to piana ..
ATSW u mnie na sklejce leży styropian, na nim mięciuteńka pilśnia (też podkład pod panele) i dopiero pod samiuteńki tor piana. I w sumie daje to ten miły uchu szumik

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-05-07, 11:21   

Na moich też jest karton. I nie miałbym do niego wielkich zastrzeżeń gdyby nie to, że ponosi główną winę za szkody górnicze w klejonym torze.
Dobry karton pod fabryczne fleksy jest dobry, możnaby go tylko potraktować lakierem żeby wody nie wciągał.
Teraz na próbę zrobię kawałek toru na piance do prezentacji (kanapka winyl/pianka PS/winyl) - się zobaczy jak to bangla.
Zauważcie, że do tej pory upierdliwe brzęczenie taboru dawało się słyszeć TYLKO na gołych skrzynkach w których cała powierzchnia była wykonana z płyty styroduru.
Po wykończeniu zjawisko zanika. W ogóle problem akustyki w eNce jest w porównaniu do większych modeli znikomy.
Prawda jest taka, że możemy sobie deliberować nad wyższością pilśni nad gumą do żucia, ale jak tor zostanie ułożony równo i stabilnie, to większego znaczenia to nie ma.

WM-MODEL
99%

Wysłany: 2007-05-07, 15:18   

hugwa napisał/a:
I nie miałbym do niego wielkich zastrzeżeń gdyby nie to, że ponosi główną winę za szkody górnicze w klejonym torze.

No właśnie to miałem na myśli w temacie kartonu.
Eeee... na Zakrzewie to ładnie widać ;-)

A ja teraz daję pod tory filc. Z Castoramy, taki do pacek murarskich, cca. 5 mm grubości.

WM-MODEL
99%

Wysłany: 2007-05-07, 15:39   

Reszta zależy od sposobu klejenia szuterku. Napisałem ze swojego punktu modelowania, leję wikolopodobny klej między podkłady i zasypuję kamykami. Nie ma siły, żeby karton się nie rozmoczył.
Dlatego dla mnie karton jest be.

173
173

Wysłany: 2007-05-10, 19:11   

Zacząłem temat od pianki i po przeczytaniu paru informacji o doświadczeniach kolegów zmieniłem zamiar. Byłem w kilku punktach znalezionych na stronie internetowej podanej przez a_tox'a , a wcześniej w "muzeach". Cena/jakość sprawdziłem i nabyłem drogą kupna korek 3x500x1000 mm po 10 zł (11 zł - 1zł rabatu).
No, dzięki.

Odpowiedz do tematu