Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wywiad z Piotrkiem ;-) z http://www.goniec-lokalny.pl
Autor Wiadomość
Misiek

Wysłany: 2012-01-11, 18:03   Wywiad z Piotrkiem ;-) z http://www.goniec-lokalny.pl

2012-01-09 16:12:49 z reportaż
Świat kolei w skali mikro

Wiemy, że budowanie miniaturowego świata to Pana pasja. A kim jest Pan z zawodu?
Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, po Politechnice Warszawskiej. Od zawsze interesowały mnie maszyny. Lubiłem projektować i konstruować. Jednak zawsze pracowałem w różnych firmach zagranicznych, praca pochłaniała cały mój czas. Kilka lat temu to się zmieniło, zacząłem żyć na własny rachunek. W międzyczasie dostałem od córki model budynku nastawni do sklejenia i modelarstwo mnie pochłonęło. Zacząłem się udzielać na specjalistycznych forach, gdzie szukałem porad, pomocy doświadczonych modelarzy. Tak się zaczęła moja przygoda, która przerodziła się w ogromną pasję. Obecnie wspólnie z kolegami modelarzami tworzymy różne fragmenty szlaków kolejowych, które potem łączymy w całość i osiągamy wspaniałe rezultaty. Moja makieta była częścią 38 metrowej kolejki, co czyni ją najdłuższą kolejką wielkości N (w skali 1:160) w Polsce.

Ile czasu potrzeba, żeby stworzyć taką makietę?
To zależy, ile możemy poświęcić czasu dziennie, czy tygodniowo. Bywają dni, że spędzam nad makietą kilkanaście godzin. Czasem nie mogę pracować przez kilka dni, ale zazwyczaj pracuję w warsztacie kilka dni w tygodniu. Wtedy wykonanie jednej makiety zajmuje mi około pół roku.

To bardzo długo. Czy praca ta wymaga jakichś szczególnych umiejętności, np. pewnej ręki?
Potrzeba na pewno dużo cierpliwości, jednak uważam, że każdy, kto naprawdę tego chce i czuje taką potrzebę, jest w stanie złożyć elementy kolejki. Pokazują to zresztą warsztaty, które prowadzimy z kolegami z forum www.norma.fremo.pl. Ostatnio robiliśmy takie dla PKP PLK, w ramach Dni Techniki Kolejowej, w przystosowanym do tego celu wagonie Intercity. Przyszli na nie różni ludzie, także zupełnie nie związani z kolejarstwem. Była babcia z wnuczkiem i próbowali razem skleić model altanki w skali 1:160. Ponieśli 2 klęski, ale z pomocą modelarzy i za ich radami za trzecim razem odnieśli sukces. Widać było bardzo dużą satysfakcję na ich twarzach. Tak naprawdę nie trzeba mieś super pewnej ręki, czy wprawnego oka. Ta dziedzina jest bardzo obszerna i każdy chętny znajdzie, moim zdaniem, jakieś zajęcie dla siebie.

No właśnie. Praca nad tak małymi modelami jest bardzo precyzyjna. Czy dużo potrzeba prób, żeby model był udany, jednym słowem, jak dużo materiałów trafia do kosza zamiast na makietę?
Oj, na początku było tego sporo (śmiech). Zazwyczaj udawało mi się za trzecim razem. Jednak mogę powiedzieć, że doszedłem już do takiej wprawy, że robię udane modele za pierwszym podejściem. Jednak, gdy robię jakieś nowe projekty, np. mostów, to zamawiam zazwyczaj 2 matryce z elementami, robię najpierw prototyp, następnie nanoszę poprawki do projektu – przy kilkuset częściach zawsze się coś znajdzie do poprawy (elementy, pasowania), a potem nowa matryca i budowlę właściwą.

Mógłby Pan wyjaśnić proces powstawania modelu, od początku do końca?
Oczywiście. Ja szczególnie lubię budować mosty w skali 1:160. Na początku trzeba sporządzić projekt. Sporządzam go najczęściej na podstawie autentycznych planów istniejących obecnie lub w przeszłości mostów, które zdobywam z różnych źródeł. Potem na podstawie projektu zamawiam maskę w formie diapozytywu i następnie matrycę z blaszki o grubości 0,2 mm. Potem z tej blaszki montuję most, wycinając, a następnie łącząc poszczególne elementy wg projektu.

A w jaki sposób powstaje cała makieta?
W podobny. Makietę najczęściej sporządzamy na podstawie różnych istniejących w rzeczywistości fragmentów szlaków kolejowych, czy infrastruktury kolejowej. Są różne bardzo ciekawe miejsca, które modelarze wyszukują i zbierają potem o nich informacje. Potem oceniamy, który fragment wart jest odwzorowania i co zrobić, żeby łączył się z innymi makietami w logiczną i spójną całość.

Czy jest to kosztowne hobby?
To zależy. Oczywiście elementy wyposażenia budynki, tory, rozjazdy, oświetlenie, elementy sterujące, czy inne akcesoria o półprodukty można po prostu kupić. Ale wiele elementów makiety można wykonać samemu. Można jako drzew użyć gałązek roślin odpowiednio spreparowanych, Tłuczeń pod tory też można samemu zmielić i przesiać. Również budynki można wykonać samemu z kartonu i odpowiednio pomalować, postarzeć. Wymaga to więcej czasu, ale możemy uzyskać nawet lepszy efekt końcow, a nakłady finansowe to kilkanaście złotych. Taki własny model daje za to więcej satysfakcji.

Czy udało się Panu zarazić kogoś swoim hobby? Na przykład żonę?
Żona nie zapałała taką miłością do klejenia jak ja. Jednak wspiera mnie inaczej, nie przeszkadza (śmiech). Pomaga mi też w organizacji np. wystaw. Zauważyłem podczas warsztatów, że ludzie, którzy przychodzą „tylko popatrzeć” z czasem zadają coraz więcej pytań i interesują się tym tematem coraz bardziej. To fascynujący świat, więc nie dziwi mnie, że ktoś, kto raz się nim zainteresuje może wsiąknąć, tak jak to było ze mną.

Dziękuję za rozmowę.

Misiek

Wysłany: 2012-01-11, 21:41   

I jeszcze zdjęcia

goniec1.jpg
Plik ściągnięto 101 raz(y) 67,89 KB

408.jpg
Plik ściągnięto 100 raz(y) 215,21 KB

409.jpg
Plik ściągnięto 114 raz(y) 374,58 KB

410.jpg
Plik ściągnięto 105 raz(y) 189,18 KB

411.jpg
Plik ściągnięto 98 raz(y) 223,74 KB

412.jpg
Plik ściągnięto 109 raz(y) 271,01 KB

413.jpg
Plik ściągnięto 111 raz(y) 360,01 KB

414.jpg
Plik ściągnięto 113 raz(y) 309,25 KB

415.jpg
Plik ściągnięto 96 raz(y) 312,1 KB

416.jpg
Plik ściągnięto 110 raz(y) 307,05 KB

Misiek

Wysłany: 2012-01-12, 10:48   

I na koniec, cały artykuł w PDF

0102ZUPZ1008-1awp.zip
Pobierz Plik ściągnięto 609 raz(y) 1,33 MB

Misiek

Wysłany: 2012-02-28, 17:55   

Kolejna perełka

Pierwsza Niezależna Telewizja Internetowa

Link do kanału NTI na YT

Bezpośredni link do filmu

NEX84

Wysłany: 2012-02-29, 13:04   

:-D teraz brakuje jeszcze wywiadu w tvn24/fakty :mrgreen: naprawde super wywiad, może by ich zaprosić do radomia?..

173
173

Wysłany: 2012-02-29, 14:35   

NEX84 napisał/a:
...może by ich zaprosić do radomia?..

będę próbował ;-)

kacper111

Wysłany: 2012-03-01, 19:19   

ten zegar na budynku stacyjnym mnie powalił na kolana ;-)

Misiek

Wysłany: 2012-03-01, 19:42   

Przecież świecił w Cząstkowie ;-)

kacper111

Wysłany: 2012-03-03, 13:08   

Wiem, ale za każdym razem jak na niego patrzę mam banana na twarzy :mrgreen:

Odpowiedz do tematu