Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zdigitalizowałem sobie Allegre
Autor Wiadomość
ad@m

Wysłany: 2016-06-05, 08:39   Zdigitalizowałem sobie Allegre

Chwalę się jak zamocowałem dekoder DCC do zupełnie do tego nieprzystosowanego modelu Kato Allegra. Może ktoś zechce powtórzyć u siebie. Są trzy podstawowe problemy z tym modelem:

1. Brak przewidzianego miejsca na dekoder.
2. Zasilanie silnika wprost z metalowego korpusu obudowy
3. Oświetlenie tak samo

Dodatkowo chciałem aby cały proces był odwracalny.

Odnośnie pkt 1 - patrząc na model widzimy, że szczęśliwie w tylnej części jest "zabudowana" część bez okien, która w skali ma szerokość około 1cm - idealnie:

No to rozkładamy na kawałki:

Silnik jest zasilany bezpośrednio z tych dwóch kawałków korpusu, które z kolei są połączone z kołami. Po wyjęciu silnika, odizolowałem jego styki za pomocą cienkiej taśmy, a żeby móc doprowadzić zasilanie z dekodera, wywierciłem widoczne na zdjęciu dwa otwory:

Otwory te wypadają tuż obok drzwi modelu, dzięki czemu wychodzące kabelki nie będą widoczne przez okna. Równolegle otwory w tym samym miejscu trzeba nawiercić w plastiku imitującym wnętrze.

Po zmontowaniu przez te otwory wprowadziłem przewody do silnika:

Jak widać dekoder (najmniejszy jaki znalazłem, Lenz Silver Mini+) wcisnąłem w "korytarz" z tyłu, zasilanie dekodera natomiast doprowadziłem w najprostszy możliwy sposób, to znaczy wciskając przewody w istniejące z tyłu otwory w niebieskim plastiku. Po zmontowaniu całości są one dociskane to metalowego korpusu.

Na gotowo wygląda to tak:

Jak widać mogłem przesunąć dekoder jeszcze trochę do tyłu, wtedy by w ogóle nie był widoczny przez okna.

Co do oświetlenia - nie chciało już mi się tym bawić, więc póki co nie mam świateł, ale jest to także do zrobienia. Trzeba będzie odizolować styki płytki z diodami LED i przylutować osobne kabelki. Płytka wygląda tak:

Najlepiej chyba będzie zdrapać miedź ze styków, bo naklejanie taśmy może uniemożliwić wsunięcie tej płytki na swoje miejsce. Kiedyś to zrobię :)

Odpowiedz do tematu