Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Mini Tort eNkowy
Autor Wiadomość
glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-12, 15:32   Mini Tort eNkowy

Witam. Od jakiegoś czasu chodziła mi myśl zbudowania makiety. Uzbierałem więc torów i taboru H0 na makietę segmentową stacji towarowej. Niestety nie ma na razie miejsca. Będzie to makieta półkowa, półkę ową zrobi się przy remoncie mojego pokoju ale na to jeszcze za wczas :)

Chciałem mieć choć jakąś małą. Myślałem o chowanej. Rozglądnąłem się po pokoju i wypatrzyłem fajne miejsce. Po dowiedzeniu się, jaką średnicę ma kółko z łuków R3 w skali N od razu wziąłem się za pomiary miejsca gdzie maluch miał być chowany :) Cud. Zmieściło się :D Od sprawy technicznej zrobiłem projekty. Wiedziałem jaką płytę zakupić. Aby żaden z moich 4 ciekawskich kotków makiety nie poniszczył jest ona przykrywana wiekiem.

a wsio w pudełeczku 60x80 8-)

Dechy sie kupiło, wiertarą (z dziadkiem) skręciło i ładna skrzynia gotowa :)
http://img513.imageshack....dsc00060fn8.jpg
Długa była przerwa, oszczędzało sie pieniądze aż w końcu skarbonka osiągnęła 253,80zł :)
A więc mały kosztorys i już widziałem, że na torowisko i kilka akcesoriów wystarczy.
W tą sobotę (10.11.2007) jadę do mojego ulubinego sklepu modelarskiego w Krakowie.
Następnie zaczną sie przymiarki, i robota przy podtorzu :) Postaram się na bierząco relecjonować :mrgreen:

I schemacik połączeń elektrycznych :)
http://img230.imageshack....=schematcs7.jpg

Semafory będą kształtowe. Sterowanie będzie oparte na blokach :)

Ostatnio zakupiłem tory.
Zwrotnice działają, wstępna przymiarka :D:D

http://img223.imageshack....dsc01921zt7.jpg

Misiek

Wysłany: 2007-11-12, 18:44   

schemat blokowy wygląda na skomplikowany - jaką będzie miał funkcjonalność?
przy takim układzie tortu bym spokojnie się ogarnął na dwóch przełącznikach 3-pozycyjnych, 2-sekcyjnych

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-12, 19:55   

wydaje sie :D według mnie to proste. Zasilanie semafora z klawiaturki. Zwieram przełącznik, prąd płynie przez przekaźnik i do semafora. Gdy Pociąg wjedzie na blok, automatycznie prąd przepłynie przez cewkę przekaźnika, który odetnie prąd, ramie semafora opadnie. A semafory dwuramienne mają dodatkowy przekaźnik, który Przełącza zasilanie na elektromagnes jednego lub dwóch ramion, i zasilanie bloku 2 lub 3 (bloki stacyjne) Także, spokojnie mogą jeździć 2 pociągi :)

Cóż, zobaczymy co z tego wyniknie.

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-11-14, 21:42   

Dobra, Jutro postaram zacząć dalszą robotę. Najpewniej zrobimy z dziadkiem kołki, by pokrywa mogła spełniac swoje zadanie, a na pewno zajme sie malowaniem torów :)

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-20, 13:36   

do pokrywy już bolce przyklejone :) Idealnie spełnia swoją funkcję. Właśnie przygotowywuję karton pod tory :)

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-12-23, 17:23   

A więc zdjęcia z prac :)

Tu już przyklejony karton.

A tu karton ostatecznie przyklejony. Na zdjęciu widać też mojego małego pomocnika ;)

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-21, 18:23   

Długo nic nie pisałem. Z semaforów zrezygnowałem ze względów finansowych (a szkoda :( ) i robię stacyjkę jako przystanek osobowy.

Dziś wykonałem następujące rzeczy: Dokończyłem szutrowanie torów, wstępnie zaznaczyłem miejsca na przejazdy kolejowe, wykonałem peron oraz posadziłem trochę trawki sprytną metodą :) (LINK) Jutro wstępne tworzenie piankowego terenu i jego kształtowanie. Tu garść fotek:

Chętnie usłyszę komentarze i rady.
Jestem tez ciekawy jak mogę zrobić pole uprawne. Czy falowana tektura trochę ziemi i wikol to dobry pomysł?

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-21, 18:35   

glowawojtas napisał/a:
dobry pomysł?

Zły. Zabarwiona szpachla, albo inna paciaja z wikolu, grzebień i PYŁ (nie ziemia).
Zerknij na zdjęcia pól w Zwolakowie.

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-23, 10:06   

Łokey. Część terenu wykonałem i wstępnie okleiłem matą trawiastą. Cała zieleń na razie sobie chyba poczeka, bo muszę zakupić dopiero posypki o różnych odcieniach zieleni, oraz potworzyć jakieś drzewka, krzaczki. Jak na razie wykonam najprawdopodobniej jeszcze pole uprawne tak jak mi radzi pan Hugwa, oraz postaram się wykombinować jakieś gniazdo i podpiąć do niego elektrykę makiety, co by nie grzebać pod nią w każdej chwili gdy chcę się pobawić ;)
Garść zdjęć:

[AIMG]http://img99.images...l1.th.jpg[/IMG]

Obecnie mam już obklejoną matą całą górkę, tylko mi sie już nie chciało zdjęcia robić ;)

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-23, 11:52   

Ok. Czas na zrobienie tego pola :) Mam już spory zapas wikolu, farby plakatowe, grzebyk oraz ziemię.

Ziemię zebrałem możliwie najlepszą na swoim podwórku i przesiałem. na oko większe drobiny mają wymiar ok. 0,1-0,3mm co daje w przeliczeniu grudki ziemi od ok. 1 cm do 5cm co wydaje mi się poprawną wielkością :)

A więc teraz jak postępować? Najpierw rozrobić wikol z farbą, nałożyć na miejsce pola uprawnego, zaorać grzebykiem i sypać pył? jak grubo nałożyć wikol? Liczę na pomoc specjalistów, i fotografie poprawienie wykonanych pól.

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-26, 09:54   

Oki. Mam pole zrobione i wygląda nieźle :) Zacząłem sklejanie domków. Zdecydowałem, że wszystkie budowle na makiecie wykonam samodzielnie. A więc na pierwszy ogień poszła wieeelka stodoła wyglądająca jak z H0 :lol: następnie skleiłem wiejski domek z dobudowanym doń chlewem, wiatę na jakąś ciężarówkę i "ursusa", kibelek, sklep GS i kiosk ruchu (te 2 ostatnie nie skończone) Modele posiadają otwierane drzwi którymi można do woli sie bawić ;)

Fotki wystawię wkrótce po tym jak pomaluję obiekty oraz jak zamontuję w domku oświetlenie
najpierw to ja muszę kupić mikro-żarówki :lol:

Do gospodarstwa wiejskiego zrobi się jeszcze studnię i jakiś płotek.

I tu nasuwa mi się jeszcze pytanie. Czego użyć do imitacji piasku na gospodarstwie?

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-26, 10:02   

glowawojtas napisał/a:
Czego użyć do imitacji piasku

Piasku. No, pyłu. Spod wycieraczki - pierwyj sort ale raczej na drogi. Przesiana glina będzie najlepsza.
A jeśli ma być czyściutki piasek - kup wiaderko takiego dla szynszyli, przesiej i po zawodach.

Misiek

Wysłany: 2008-08-26, 10:06   

glowawojtas napisał/a:
Najpierw rozrobić wikol z farbą, nałożyć na miejsce pola uprawnego, zaorać grzebykiem i sypać pył? jak grubo nałożyć wikol? Liczę na pomoc specjalistów, i fotografie poprawienie wykonanych pól.
mniej więcej tak.
pól nie orałem, zvolack orał (patrz na zdjęcia Zwolakowa)

wikol lej tak, żeby była równa powierzchnia, późniejsze dolewki kiepsko wychodzą

piasek... ja używam piasek dla szynszyli, opakowanie 1kg w sklepie zoologicznym starczy na lata ;-) chyba, że w twoim sklepie można na wagę kupić.

glowawojtas
[Usunięty]

Wysłany: 2008-08-26, 17:11   

Ok. zobaczę najpierw co się chowa pod wycieraczką, później ewentualnie spróbuję z gliną oraz w ostateczności z tym piaskiem dla szynszyli :)

Domek już pomalowany. Zastanawiam się czego użyć do oświetlenia go. kupić tą mikrożarówkę, czy wykorzystać większą żaróweczkę (średnica 7mm. długość 2cm).

Kabelki mam zamiar pociągnąć od domku, pod ziemią którą sie zrobi do słupa. Później cieńszy drucik (z cewki elektromagnesu) poleci po słupach do komory transformatorowej, z której dostanie się pod makietę do reszty elektryki. Polecacie takie słupy wykonac samemu, czy zakupić gdzieś?

Misiek

Wysłany: 2008-08-26, 17:25   

odpuść sobie oświetlenie

bo się okaże, że żarówka będzie przeświecać przez ściany

Odpowiedz do tematu