Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Makietka w stole ;)
Autor Wiadomość
pado

Wysłany: 2008-09-15, 15:20   Makietka w stole ;)

No to Hugwa tworzę temat tak jak chciałeś :) Plan zrodził sie całkiem przypadkiem będąć na wakacjach w Hiszpanii. W ramach pamiątki wakacyjnej nie kupowałem sobie figurki BYKA, albo matadora tylko nabyłem 2 wagony bo taka była okazja. W skali H0 niewiele było do wyboru więc wybór padł na skalę N :mrgreen: W ten oto sposób wymyśliłem sobie że miło by było gdzieś te wagony eksponować w mieszkaniu i może czasem się nimi jakoś pobawić. Zastanawiałem sie tylko gdzie. Kolejnego segmentu robić nie chciałem bo to sie mija z celem. Stwierdziłem że najodpowiedniejszym miejscem na to będzie makietka w STOLE. Przystapiłem do poszukiwań stołu z blatem szklanym. Niestety po odwiedzeniu paru sklepów załamałem ręce bowiem okazuje się iż ludzie robią różne cuda, ale zwykłego stołu z szybą niestety nie. Stolarze też jacyś tacy nie gramotni i nie chcieli się podjąć realizacji zrobienia tanio stołu z przeszkleniem. Stwierdziłem więc że może wykożystam istniejący stół tylko mu przerobię blat i dorobię drugie dno. Tak oto zaczęły sie poszukiwania firmy która mi takie coś zrobi oraz elementów montażowych. Znalazłęm firmę która mi zrobi blat z drzewa bukowego z hartowaną szybą 6 mm grubości. Na blat teraz czekam. Zabrałem sie powoli za wykonanie drugiego dna stołu aby sie dało później na nim wykonać makietkę.

Ma to być w zamyśle mała makietka tortowa bez fajerwerków itp. Będzie można na nią patrzyć tylko z góry więc połowa detali i szczegółów odpada 8-) Oczywiście w planie jest zrobienie wyjazdu na zewnątrz, aby się dało dorobić jakąś szufladę techniczną na której będziemy wymieniać składy ;) Cały blat będzie spoczywał na profilach aluminiowych przykręconych do ramy stołu. Profile kątowe mają wymiary 15x15 mm. Deska jaka jest do wsadzenia w ramę stołu ma wymiary 59x110 cm. na jej powierzchni chcę zaprojektować układ który będzie miał ręce i nogi i np w czasie posiłku nie będzie przyprawiał o wymioty :mrgreen:

Zdjęcia z początkowych prac przedstawiam poniżej.

Założenia makietki:
-lokalizacja w okolicy III i IV epoki
-semafory kształtowe
-budownictwo raczej gotowo zakupione
-tabor ten który dostanę w najbliższym czasie na urodziny. Potem może dokupimy coś więcej :mrgreen:
-sterowanie analogowe póki co, jak w przyszłosci sie uda zakupić loki DCC to przejdziemy na DCC ;)
-pulpit analogowy przystawiany do stołu na czas zabawy
-tabor raczej towarowy choć i osobowy też sie znajdzie.

N-006.JPG
rama stołu
Plik ściągnięto 234 raz(y) 547,31 KB

N-002.JPG
deska makietowa. Widok od dołu. Chciałem aby nawiązywała do koloru stołu
Plik ściągnięto 230 raz(y) 120 KB

N-003.jpg
zamontowane wręgi poprzeczne utrudniające ewentualne jakieś wypacanie sie sklejki
Plik ściągnięto 233 raz(y) 55,41 KB

N-004.jpg
na obrzerzu widać przyłożone profile które będą łączyć deskę z ramą stołu
Plik ściągnięto 235 raz(y) 59 KB

N-007.jpg
jeden z 4 profili przykręconych do ramy stołu
Plik ściągnięto 230 raz(y) 37,86 KB

N-008.jpg
widok od wnętrza stołu. Od blatu drugiego (z podłożem korkowym) do spodu blatu będzie 6,5 cm wysokości. Pod szybą będzie ekstra 2,4 cm czyli w sumie w świetle będzie jakieś 8,9 cm ;) Myślę że to starczy
Plik ściągnięto 262 raz(y) 45,85 KB

N-006.jpg
przymiarka planu układu torowego w skali 1:1 na desce. Plan uległ zmianie.
Plik ściągnięto 247 raz(y) 52,24 KB

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-15, 15:25   

Chyba na Zetkowym forum coś takiego widziałem, ino tam sobie gostek stolik z Ikei grzmotnął...
Cuś jak to:

pado

Wysłany: 2008-09-15, 15:26   

W Kwitku widziałem fajną ławę salonową z wysuwaną szufladą, ale niestety jego wysokosć byłą mizerna. OK 60 cm nad podłogą. W rzucia miała coś koło 120x40 cm więc też niezabogato :!:

Co do mojego stołu to BLAT MA BYĆ UCHYLNY a ewentualna deska/drugie dno po odkręceniu śrubek wyciągane. Kable raczej będę chciał schować wsyztskie w warstwie korka aby nie szpecić blatu niczym od spodu (względy bezpieczeńśtwa)

pado

Wysłany: 2008-09-15, 15:29   

jestem jeszcze na etapie planów torowych i takie coś mi się zrodziło dziś rano w głowie. Co wy na to :?:

uklad torowy2.JPG
Plik ściągnięto 419 raz(y) 80,39 KB

pado

Wysłany: 2008-09-15, 15:43   

dorzucam jeszcze rysunki starego stołu i nowgo oraz przekroju jaki będzie z boku.

boki stolu.JPG
Plik ściągnięto 240 raz(y) 27,24 KB

stary blat.JPG
Plik ściągnięto 229 raz(y) 20,42 KB

nowy blat.JPG
Plik ściągnięto 224 raz(y) 77,25 KB

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-15, 15:44   

Jaka jest odległość od dna do szyby?

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-15, 15:46   

65mm? jak Ty chcesz tam zmieścić tunel, o drzewkach nie wspominając?

pado

Wysłany: 2008-09-16, 10:05   

Hugwa no przecież jak tam zmieszczę mega drzewa skoro tak jest 6,5 cm wysokości !! Oczywista że będą stały drzewa takie jakie się uda postawić. Są to pewne utrudnienia ale cóż na to poradzę :?: Takie warunki mam i już. Będę sie raczej koncentrował wstawić krzaki jak drzewa ;) Tunel z górą będzie raczej symboliczny :!: i myśłę że mniejszy jak teraz jest zaznaczony ;)

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 10:49   

Nie wrzeszcz, bo się będę jąkał...

pado

Wysłany: 2008-09-16, 11:09   

Hugwa lepiej powiedz czy układ torowy który przedstawiłem powyżej jest znośny i czy ewentualne rozmieszczenie semaforów jest oki ;) Chyba że ktoś dysponuje jakimiś schematami z książek dla makietek w skali N na deski o wymiarach 110x59 cm ;)

Jak narazie sie klei korek 3mm do deski;) Dziś wieczorem zmontuję to wszytsko do kupy.

pado

Wysłany: 2008-09-16, 21:00   

Korek się już przykleił. Deska została wkręcona w stół. Zabrałem sie za zasłanianie rogów stołu, gdzie widac brzydkie blachy do skręcania wszystkiego. Robię to z resztek kartonu i balsy jakie znajdę w mieszkaniu.

N skala 002.jpg
stół od dołu
Plik ściągnięto 244 raz(y) 37,92 KB

N skala 003.jpg
korkowy podkład na całej powierzchni deski.
Plik ściągnięto 246 raz(y) 38,42 KB

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2008-09-16, 22:27   

To ja powiem,że wstyd mi w porównaniu co ty masz :oops: . Mogłem wybrać bardziej prostą konstrukcje,ale cóż... Życzę powodzenia i gratluję wybrania słuszNej skali :)

pado

Wysłany: 2008-09-17, 12:05   

parowozek napisał/a:
To ja powiem,że wstyd mi w porównaniu co ty masz :oops: . Mogłem wybrać bardziej prostą konstrukcje,ale cóż... Życzę powodzenia i gratluję wybrania słuszNej skali :)

E tam dlaczego wstyd odrazu :?:Ty budujesz inaczej. Ja nie mam miejsca na kolejne stałe segmenty w mieszkaniu. Póki co ... 8-) Byćmoze w przyszłości sie jakieś zjawią ;)

Zastanawiam sie tylko nad dalszymi pracami w stole. Mianowicie czy torowisko kłaść na podkłądzie czy też sobie odpuścić taki bajer ?? Jak sie wam wydaje :?: Nigdy nierobiłem tortów i nie mam w tej materii doświadczenia :-P

pado

Wysłany: 2008-09-18, 12:01   

Delikatnie zmodyfikowany układ torowy który już jest w trakcie realizacji. To co na nim jest zaznaczone to szerokości podkładów oraz podkłądu korkowego ;)

układ torowy3.JPG
Plik ściągnięto 345 raz(y) 42,87 KB

pado

Wysłany: 2008-09-18, 21:27   

Prace delikatnie posunęły się do przodu.

N skala 001.jpg
wydrukowany układ w 1:1 i naklejony na korek 2 mm.
Plik ściągnięto 281 raz(y) 32,88 KB

N skala 004.jpg
Podkłady juz przyklejone do stołu. Zamontowany wstępnie jeden rozjazd i kawałek FLEXA.
Plik ściągnięto 301 raz(y) 50,1 KB

Odpowiedz do tematu