Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Katechizm naumburski
Autor Wiadomość
hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 10:52   Katechizm naumburski

Przetłumaczyłem na szybko najważniejsze fragmenty.
Szczególnie istotne są kwestie obiegu wagonów i adresów lokomotyw.
Resztę prosze doczytać u źródła, ale jesli będzie potrzeba przetłumaczenia całego tekstu to może się zmuszę.

Założenia

1. Makieta:

Poszczególne części makiety będą tworzyć międzynarodową sieć kolejową. Główna, częściowo dwutorowa linia DB połączy ze sobą różne zarządy: DSB, CSD, DR, PKP i KNE obsługujące tabor NEM/RP25. Makiety, po których może poruszać się jedynie tabor wg standardu fiNescale (SNCB/NMBS, DR i DB) zostaną połączone z pozostałą częścią sieci na stacji Schwenkheim.
(...)

2. Ruch towarowy:

Stacjom technicznym są przypisane następujące kolory:
brązowy - Nordkurve (DR)
czerwony - Frankenthal FTL (CSD)
niebieski - Fredericia FA (DSB)
czarny - Pecka PEC (DB)
żółty/zielony - Schattenbach SAT (DB)

Stacja techniczna Kassel-Wilhelmshöhe KWI (KNE) nie ma przypisanego koloru. Obsługuje jedynie tabor z kołami RP25/NEM z obrzeżem ≤ 0.5mm.
(...)

Próżne wagony winne być odsyłane na nastepujące stacje techniczne:
E, F -> SAT
G -> Nordkurve
I -> Fa
K, R, S -> PEC
Tal -> KWI
Z -> Nordkurve.
Wagony pozostałych typów należy odsyłąć na najbliższą stację techniczną.

Wszystkie stacje techniczne z przypisanym kolorem są ze sobą skomunikowane pospiesznymi pociągami towarowymi (oznaczonymi w rozkładzie TEEM), głównymi stacjami wymiany i dystrybucji wagonów są Sonneberg SON i Emondsfeld EMF na których wagony będą rozdzielane i wysyłane pociągami lokalnymi do pozostałych stacji.
Wyjątkiem jest stacja Sickte SIC i Huta Schirling SWS, obsługiwane przez SAT i PEC.
Ruch towarowy na stacjach duńskich obsługuje FA, na czeskich FTL, polskie obsługuje Sonneberg SON; sieć NRD obsługują Sonneberg i Nordkurve.
(...)

3. Ruch pasażerski:

Po sieci będą poruszać się pociągi międzynarodowe charakterystyczne dla końca lat 60 oraz pociągi lokalne.
(...)

4. Rozkład jazdy/czas modelarski:

Uczestnicy spotkania reprezentują wiele krajów, językiem ‘urzędowym’ jest angielski.
Ponieważ nie każdy osługuje się nim biegle, należy zadbać o to aby nie zabrakło czasu na komunikację między stacjami. (wykuć słowniczek!)

Sieć kolejowa w Naumburgu będzie największa w historii, natomiast część uczestników zapewne nie ma doswiadczenia w obsłudze pociągów i całej papierologii.
Dlatego sesje nie będą dłuższe niż 2 godziny czasu rzeczywistego, włączając przygotowania przed odjazdem pierwszego pociągu.
Pierwsze sesje odbędą się w czasie przyspieszonym czterokrotnie, kolejne - pięciokrotnie.
Sesja poranna trwa od 4:35 do 10:46, popołudniowa od 15:00 do 22:27. Manewry i przygotowania do nastepnej sesji zajmą nieco więcej.
WAŻNE: należy bezwzględnie przestrzegać godzin przyjazdu lokalnych pociągów towarowych na stacje, na których są one skomunikowane ze wspomnianymi pospiesznymi pociągami towarowymi.
W każdej sesji jedzie tylko jedna para tych pociągów. Nie dostarczenie na czas wagonów i towarów przesunie ich doręczenie na następną sesję. W przypadku opóźnień lepiej dostaczyć jedynie część wagonów niż dowieźć wszystkie po czasie.
(...)

5. Karty wagonów i listy przewozowe:
Każdy wagon towarowy i pocztowy musi mieć swoją kartę.
Wszystkie towary należy przewozić na podstawie LP.
Towary bez odbiorcy należy wysyłać na stacje techniczne, najlepiej właściwe dla danego typu wagonu.
Należy przygotować dostateczną ilość listów przewozowych, najlepiej dla wszystkich stacji technicznych i na kilka sesji.
(...)

6. Zmiany w rozkładzie jazdy /lokomotywy:

Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów poruszających się po sieci DB musi zatwierdzić Michael
Gruß, CSD - Mali, DSB - JPG N.N., DR - Michael Köhler N.N., PKP - N.N., KNE -
Jörg Kleinau N.N., fiNescale - Henk Oversloot
Jeśli opóźnienie pociągu towarowego wjeżdżającego na sieć DB może być większe niż 15 minut, należy powiadomić Michaela Gruß’a.

7. Obsługa DCC:

Obsługujemy dużą makietę z wieloma lokomotywami, dlatego ważne jest aby każdy adres został użyty tylko raz. Właściciel każdego modelu powinien sprawdzić czy adres jego lokomotywy nie jest już zajęty.
Nie wolno używać adresu 3.
W przypadku zmiany lokomotywy, druga NIE MOŻE mieć tego samego adresu.

Pełny tekst tutaj: http://home.vrweb.de/~mig...cept_080902.pdf

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 11:07   

Kolorowe, gotowe listy przewozowe dla poszczególnych typów wagonów są tutaj:
http://home.vrweb.de/~mig...mpty_return.pdf

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 11:13   

Dobrze by było przygotować też gotowe LP dla naszych stacji.
Tutaj jest lista dostępnych towarów: http://www.cgreiter.de/do...ellow_pages.xls
Obsługę Przemowa przejmuje Szuflandia.
Ktoś może się tym zająć?

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 13:33   

No to pokombinuj. Z tego co widziałem to własciwie wszystko co idzie od nas ma gdzieś klientów i praktycznie wszystko da się skądś ściągnąć. Dlatego dobrze będzie jakieś minimum mieć wydrukowane, bo pewnie ten LP lepszy, czyj na wierzchu.
No i spory zestawik zwrotów na kolorowe techniczne trzeba. Można zalożyć, że wysyłamy próżne wagony tylko takie, które mają 'swoje' techniczne. Pozostałe lądują w szufladzie.

BogdaN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 18:43   

Boże, to jest tak skomplikowane, że ja chyba nie jadę :oops:

Misiek

Wysłany: 2008-09-16, 19:13   

nie wiem czy dobrze jarzę ale:
- pdf zawiera gotowe do wydruku karty dla wagonów odsyłanych do stacji technicznych
- xls zawiera wykaz stacji, które WYSYŁAJĄ ładunki

zatem:
dodałem Markówkę, w sumie wielkie halo nie było i zmieniłem nazwy na polskie ;-)
dodałem arkusik do wklepania LP
tylko przy wklepywaniu zamówień na puste wagony chyba trzeba będzie manualnie działać z wpisywaniem stacji technicznych

starczy na dzisiaj, chyba mnie temperatura telepie

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 20:45   

Misiek napisał/a:
pdf zawiera gotowe do wydruku karty dla wagonów odsyłanych do stacji technicznych

Ja!
Misiek napisał/a:
- xls zawiera wykaz stacji, które WYSYŁAJĄ ładunki

Bingo.
Misiek napisał/a:
dodałem Markówkę

Zuch. A wywaliłeś Misie? Zasadniczo, tak pro forma nalezałoby tam, gdzie jest Przemowo i Zakrzewo wpisać Tc2 - żeby jakiemuś szkopowi nie przyszło do łba szukanie w książce telefonicznej numeru do Przemowa :-)
Przepraszam, ale ja dzis tego nie otworzę nawet, jutro oddaje projekt.
Misiek napisał/a:
przy wklepywaniu zamówień na puste wagony chyba trzeba będzie manualnie działać z wpisywaniem stacji technicznych

Z tego co zrozumiałem puste wagony zamawia się telefonicznie na własciwych stacjach.
Ale można też wypisać zamówienia z łapy.
Misiek napisał/a:
chyba mnie temperatura telepie

Moze to pierwsze objawy snu zimowego?
BogdaN napisał/a:
to jest tak skomplikowane, że ja chyba nie jadę :oops:

Nie rób scen, na żywo wszystko jest prostsze, a poza tym jak już pojeździsz i zrozumiesz to dopiero Ci sie spodoba. Zobaczysz.

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-16, 21:20   

Cytat:
Z tego co zrozumiałem puste wagony zamawia się telefonicznie na własciwych stacjach. Ale można też wypisać zamówienia z łapy.
W Hanau zamówienia były też roznoszone na zaś w przerwie pomiędzy sesjami.

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2008-09-16, 21:23   

hugwa napisał/a:
BogdaN napisał/a:
to jest tak skomplikowane, że ja chyba nie jadę :oops:
jak bedziesz w sobote to wszystko zalapiesz

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-21, 08:41   

BogdaN napisał/a:
Boże, to jest tak skomplikowane, że ja chyba nie jadę :oops: