Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
FreDL
Autor Wiadomość
wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-13, 14:32   FreDL

Na początek krótkie FAQ.

:arrow: Co to jest FreDL?
FreDL jest to baza danych dostępna przez internet a służąca zbieraniu informacji o taborze, modułach i sprzęcie będących w posiadaniu osób biorących udział w spotkaniach FREMO N.

:arrow: Po co jest FreDL?
Po to, żeby przed spotkaniem osoba je organizująca miała prosty i szybki wgląd w to, czym może dysponować takowe spotkanie organizując. Dzięki FreDLowi minimalizuję się wymianę e-maili przed spotkaniem.

:arrow: Jak uzyskać dostęp?
Dostęp do bazy jest reglamentowany. Aby uzyskać konto należy napisać maila do jednej z dwóch osób:
- Dirk Jahnke - dirk@familie-jahnke.de
- Klaus Killinger - mk.Killinger@t-online.de
Mail po angielsku lub po niemiecku powinien zawierać:
- imię i nazwisko
- proponowany login (dobrze, by był tożsamy z loginem na naszym forum)
- adres e-mail
- powołanie się na osobę polecającą czyli mnie
W odpowiedzi dostaniecie maila z hasłem. Potem można się logować tutaj: http://fredl.jacons.de/login.php?lang=2

Dobrze by było, gdyby w tej bazie umieścić wszystkie nasze skrzynki i cały nasz tabor jeżdżący na spotkanie FREMO. Oczywiście mają to być tylko i wyłącznie sprawne skrzynki i wagony z rezystorami. Ważne jest także, by na bieżąco uaktualniać informacje o swoich zasobach.

Gdybyśmy byli do bazy "wpisani" przed Naumburgiem to odpadło by całe zbieranie informacji o wagonach, lokomotywach i nie trzeba by wysyłać rysunków skrzynek. Mam nadzieję, że do maja, czyli do Nordhornu wprowadzimy do FreDLa co trzeba.

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-13, 14:38   

Namiary na odpowiednie osoby dostałem oczywiście od Franka. Zapisałem się do bazy już kilka dni temu. Przygotowałem odpowiedni grunt dla kolejnych N-ormowiczów:
:arrow: wstawiłem linki do naszych stron
:arrow: wynegocjowałem dodanie N-ormy do listy klubów (można zaznaczyć przynależność w swoim profilu)
:arrow: poprosiłem o stworzenie listy klubowej naszych modułów (dodając do bazy moduł można zaznaczyć, że on z N-ormy pochodzi)

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-13, 14:51   Profil

Po pierwszym zalogowaniu warto zmienić w swoim profilu cztery rzeczy:
:arrow: hasło przyznane z automatu na swoje własne
:arrow: zmienić swoje inicjały tak, by odpowiadały tym w numeracji naszych modułów
:arrow: wpisać odpowiedni tekst w pole "Color code"
:arrow: na liście "Community" zaptaszyć N-ormę

FreDL1.png
Plik ściągnięto 144 raz(y) 19,41 KB

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-13, 14:54   Wagony

Dodając swoje wagony do bazy warto pamiętać o kilku rzeczach:
:arrow: w polu "No." wpisać numerek występujący na tabliczce po PL - to ułatwi jednoznaczną identyfikację taboru
:arrow: zaptaszyć opcję "Release Car" co oznacza, że wagon jest sprawny i może brać udział w spotkaniach
:arrow: na dole zaznaczyć "Community" N-orma

Jak ktoś jest leniwy to z wpisów można z automatu generować karty wagonowe. Nie są niestety tak ładne jak nasze ;-)

Wpisując wagony należy podać lata ich użytkowania (nie produkcji!) - jesli ktoś zna tylko epokę to pomocna będzie stosowna norma NEM: http://www.morop.org/de/normes/nem825pl_d.pdf

FreDL2.png
Plik ściągnięto 137 raz(y) 17,81 KB

Ostatnio zmieniony przez wiygN 2008-10-14, 00:22, w całości zmieniany 3 razy  

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-14, 00:26   Lokomotywy

FreDL rozwiązuje jeden z naszych podstawowych problemów, z którym borykamy się od Pragi - adresy DCC. Każdy może sobie zarezerwować przedział dla siebie i nikt mu nie powinien wejść w paradę na spotkaniu FREMO. Ja już jedynie słuszny przedział mam

DCC addresse allocation.png
Plik ściągnięto 10268 raz(y) 10,01 KB

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-05, 20:16   

Od jakiegoś czasu jest nowa wersja FreDLa. Można przypisywać fotki do wagonów. Wstawiłem kilka wagonów towarowych PKP do publicznego wykorzystania. Klikać: files -> public files.
Ostatnio zmieniony przez wiygN 2009-03-07, 16:09, w całości zmieniany 2 razy  

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2009-03-05, 20:26   

Użytkownicy FreDLa wybierający się na spotkania uwzględnione na liście tej aplikacji niech się oficjalnie zarejestrują na odpowiednie meetingi. Podczas rejestracji w polu "Comment" można wpisać:
Kod:
<a target=_blank href=http://N-orma.pl>N-orma.pl</a>
;-)

Odpowiedz do tematu