Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Moduły Filipa
Autor Wiadomość
parowozek
Początkujący

Wysłany: 2008-12-12, 22:33   Moduły Filipa

Z powodu takich i owakich,na czas nieokreślony zawieszam budowe tortu(mn. brak chęci), no i biorę się za robieniem modułów z oczywistych wniosków. Profile mam,tory mam, dechy będe miał jutro. Moduł zbije teoretycznie 22 grudnia, ale piszę tu po to,bo mam pare pytań...

1. Czy jako podsypke fałszywą,można użyć np. decha+karton(tu:blok techniczny) zamiast korku?;
2. W wyniku moich wcześniejszych zabaw z torem("Wyginam śmiało ciało"),jest troche pokrzywiony,a szywy są nie równo. Są też widoczne ślady mojego nieudolnego cięcią w celach zrobinia segmentu "Wyjazd na świat" do tortu. Czy taki tor może być użyty(widać tylko takie kreski cięte).
3. Co używać na ukształtowanie terenu? myślałem o piance uszczelniającej,ale podobno jest za słaba,a z styropianem jest dużo cackania się,a mi chodzi bardziej o coś w spray'u,tzn. psikam i to rośnie.

No i to wszystko... Jak mi się coś przypomni to napiszę.

P.S.
Załączam mój plan planowanych modułów,w tym jeden już w budowie(jeżeli coś źle nabazgrałem przy zakończeniach modułów,to mówcie,albowiem dopiero się uczę).

plan makiety.GIF
Plan makiety
Plik ściągnięto 14823 raz(y) 7,33 KB

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-13, 17:25   

parowozek napisał/a:
można użyć np. decha+karton

jak najbardziej, ale nie blok techniczny, bo musiałbyś duzo warstw kleić razem. Lepsza jest taka spoista tektura. Jeśli masz gdzieś sklep dla plastyków to tam powinni mieć taką w odpowiedniej grubości (pod Peco 2.5mm ale ujdzie też 2.0). Jesli nie, to znajdż jakiś bajzel w którym oprawiają obrazy, do passe-partout używa się najczęściej takiej około 1.2mm - dwie warstwy załatwią sprawę. Ważne: jeśli uzywasz tekturę a nie korek to zanim przykleisz tor pomaluj to rzadkim lakierem nitro. Zawsze obetniesz jedną możliwość powichrowania się podtorza przy szutrowaniu.
parowozek napisał/a:
jest troche pokrzywiony

A to słabo.... Układaj przy metalowym liniale. Albo czyms sztywnym, przyklejaj co kilka centymetrów kropelką i dopiero potem całość zawikoluj albo zakropelkuj.
parowozek napisał/a:
Co używać na ukształtowanie terenu?

Czego chcesz :-)
parowozek napisał/a:
myślałem o piance uszczelniającej,ale podobno jest za słaba

Srutututu. Sama to może i tak, ale oklejona gazetami albo bandażem gipsowym jest w porządku. Oczywiście najlepszy wg mnie zestaw na moduły z takim terenem to siatka, pianka i bandaż gipsowy. Zerknij w temat swarzewski i 'moduły hugwowe' (czy jakoś tak)
Do układania pianki nalepiej używać pistoletu, dozownik jest do bani.

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2008-12-14, 13:05   

hugwa napisał/a:
siatka

Hm... A płyta pilśniowa może być? Albowiem jest już zamówiona.

Misiek

Wysłany: 2008-12-14, 14:49   

na moduly plaskie z ewntualnym 'falowaniem' krawedzi, to mogą być

oczywiście pilśnie trzeba wmontowac ponizej krawedzi bocznych modulu :->

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2008-12-14, 15:11   

Misiek napisał/a:
oczywiście pilśnie trzeba wmontowac ponizej krawedzi bocznych modulu

No,to to chyba oczywiste ;-)

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-14, 17:25   

parowozek napisał/a:
płyta pilśniowa może być?

Na moduły płaski/nasyp, nasyp/nasyp? Niby jakim cudem?
Misiek napisał/a:
potrzebuje troche siati pod-piankowej

twardy napisał/a:
i mi też by się trochę przydało

Jak jest was dwóch to już jakoś rolkę podzielicie...
Taka półmetrowej szerokości, chyba na 10 m długa kosztuje w okolicach 60-70zł

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2008-12-15, 15:28   

A to to ta pilśnia nie może być? Bom się zgubił.

Misiek

Wysłany: 2008-12-15, 15:41   

jako podkład - może

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2008-12-15, 16:21   

Misiek napisał/a:
jako podkład - może

A jak to sobie wyobrażasz w takich modułach jak młody naszkicował?

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2009-01-31, 17:58   

Chwalić się nie ma czym... 3 paczki trawy, płyta pilśniowa 3mm,sklejka 10mm, dwa tory i dwa profile których zapomniałem sfocić. Ale jednak jutro może wreszczie ruszą prace, tzn. wycięcie desek z tej sklejki, i może jak dobrze pójdzie to skręcenie konstruckji. No, zobaczymy, w każdym razie, nie ma się czym chwalić tym czasowo, bo tyle czasu miałem, a nawet kupy nie zrobiłem... No cóż, obiecuję poprawe a was N-ormowiczów proszę o naukę, pokutę i modelarskie rozgrzeszenie ;-) .

DSCF3596.JPG
Plik ściągnięto 171 raz(y) 20,97 KB

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2009-01-31, 18:06   

parowozek napisał/a:
proszę o naukę, pokutę i modelarskie rozgrzeszenie
naukę ode mnie pokutę od Hu a rozgrzeszenie od Wygina'a.. :mrgreen:

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2009-02-01, 13:33   

No i skręciłem moduł. Pilśnie się u stolarza utnie, karton kupi w jakimś większym mieście(a na ferie się do jakiegoś napewno wybieram), kable i bananki w elektrycznym sklepie w Międzyrzeczu. No i jeszcze... nogi! Nogi,nogi, jakie nogi zrobić? Myślałem żeby zrobić takie jak załączyłem na obrazku poniżej, no ale nie wiem czy takie coś będzie za mało stabline. No i oczywiście toto najgrubsze to deski, a to cieńsze to jakiś sznurek albo co tam się znajdzie. No, tak więc wreszcie coś zrobiłem :-> .

P.S.
No i podziękowania dla Zvolacka za profile, bo tak to bym pewnie nawet nie wyciął desek ;-) .

nogi.gif
Nogi
Plik ściągnięto 14490 raz(y) 3,37 KB

DSCF3597.JPG
Moduł
Plik ściągnięto 158 raz(y) 20,15 KB

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2009-02-01, 14:29   

No brawo!! Co do nóg to nie znalazłem idealnego patentu. Moje nogi są fajne mało miejsca zajmują ale moduły na nich nie są tak stabilne jakbym chciał. Wszelkiego rodzaju drewniane stojaki generują zabór miejsca w czasie transportu. Dlatego póki co skłaniam się ku rozwiązaniu mieszanemu: na końcach makiety rozkładane stabilne drewniane stojaki a dalej alunogi wkładane w gniazda w module. Twój moduł będzie zawsze wpinany w środku proponuję żebyś zrobił alunogi. Ofk na 130 cm inne wysokości np 100 załatwia nam zabudowa targowa.

parowozek
Początkujący

Wysłany: 2009-02-01, 18:29   

Gwoli ścisłości(cokolwiek to znaczy) zmierzyłem moduł,i wyszło mi jakieś 803mm. I oczywiście nie piszę tutaj tutaj tylko dlatego. Bo jak zwykle mam pytanie. Otóż czy te nogi można dać na środek modułu? Patrząc jak były podparte moduły w Poznaniu, to i mojemu modułowi by nie zaszokdził dać nogi tylko na środek, a i taniej by wyszło. No i jeszcze nie mam podtorze... Czy bez podtorza(chodzi mi oto, co jest pod podsypką fałszywą,a nie wiem czy dobrze to nazwałem, nazywając to
podtorzem") można ukształtować teren,zagipsować,a potem dopiero kabelki, podtorze, wywiercić dziurę w podłożu no i dalej sama elektryka? Pytam, bo chociaż tyle mógłbym narazie zrobić, no i jeszcze raz spytam(bo się już zgubiłem czy tak,czy nie), czy mogę użyć pod spód płyty pilśniowej jako "podkładke" na pianke(uszczelniającą)? .To tyle. Dużo wyjaśnień ale lepiej napisać zadużo niż zamało ;-) .

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-01, 20:24   

Takie kobyłki jak narysowałeś można kupić w Casto albo innych marketach, więc przy okazji tej wycieczki mógłbyś nabyć, choć to nie rozwiąże problemu do końca bo mają 85cm.
Po złożeniu różnych wariantów nóg w Skierkach utwierdziłem się w przekonaniu, że jednak stojaki są lepsze od nóg. Na pewno wariant mieszany jest najlepszy, ale to dotyczy większej ilości skrzynek.
Możesz więc zrobić ze dwie kobyłki 'praskie' - takie jak widać na zdjęciach z Pragi, Skierniewic i Naumburga. Na dwóch kobyłkach ustawisz ładnie i jeden moduł, i potem dwa, kolejnym mozesz dorabiać nogi albo kobyłki według uznania ale zacznij od kobyłek. W końcu przecież machniesz sobie kilka modułów a na samych nóżkach to będzie mało stabilne, chyba że same łuki będziesz miał.
parowozek napisał/a:
Czy bez podtorza(...) można ukształtować teren,

Nie spiesz się. Babcia mi mawiała: kto szybko daje, dwa razy daje.
Wstaw najpierw pas sklejki szerokości 48-50 mm, nie za cienki żeby łatwiej go było przymocować, podparty co najmniej jedną wręgą w środku modułu.
Płytę pilśniową wywal! Jak będziesz układał na mokro zieleń (a będziesz) to zrobi Ci na bank jakis piękny numer (wybrzuszy się, pofałduje, jak dobrze przymocujesz to i moduł skręci)
Najlepiej jak po wstawieniu wręgi i pasa podtorza wkleisz na jakis klej poliuretanowy (albo pianką) płytę styropianu, jak dasz radę znaleźć to możliwie twardego, albo nawet styrodur (pewnie w Międyrzeczu jest niejedna firma robiąca reklamy, tam dostaniesz).

Odpowiedz do tematu