Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Makieta wiejska
Autor Wiadomość
ad@m

Wysłany: 2013-08-03, 11:10   Makieta wiejska

Dzień dobry :)

Koledzy, zwracam się o pomoc w dokończeniu planu makiety :) Makietę będę realizował w zimę, obecnie planuję i kupuję elementy. Wszystkie tory to Peco 55, mam już 8 fleksów, 5 rozjazdów (w tym jeden łukowy), skrzyżowanie angielskie (zawsze chciałem takie mieć i musi się znaleźć na makiecie!). Sterowanie DCC. Tabor brytyjski, na razie mam diesla class 24.

Chciałbym w tej makiecie uzyskać kilka sprzecznych rezultatów:

1. Zapewnić frajdę z jeżdżenia po makiecie mojemu dziecku - a więc układ torów powinien być nieco bardziej rozbudowany niż tylko jeden owal z bocznicą.

2. Makieta ma być "wiejsko naturalna" - żadnego większego przemysłu, mała stacja osobowa i jakiś tartak czy kopalnia złota :)

3. Minimum elementów, które powinny się znaleźć na makiecie to: stacja, rampa towarowa w pobliżu stacji, bocznica do tartaku, lokomotywownia, tor boczny na postój większego składu.

4. A do tego wszystkiego chciałbym aby wyglądało to w miarę naturalnie - czyli chciałbym uniknąć przeładowania torami i fikuśnymi ich kształtami (łuki odpuszczam, nie jestem w stanie powiększyć deski aby je złagodzić).

I tak siedzę nad tym projektem i nie potrafię dojść ze sobą do porozumienia :) Albo brakuje mi sensownego miejsca na wszystkie elementy, albo zaczyna to wyglądać dziwacznie.

Maksymalny rozmiar makiety to 2000x1000mm, ale lepiej mniejszy :)

Poniżej moje dwie koncepcje wyjściowe. Rzućcie proszę jakieś sugestie.

image1.png
1.
Plik ściągnięto 321 raz(y) 82,41 KB

image2.png
2.
Plik ściągnięto 312 raz(y) 35,35 KB

Misiek

Wysłany: 2013-08-03, 15:31   

Pierwszy dla mnie bardziej przemawia jako klasyk
Ale drugi też byłby fajny, jakbyś zamiast "lokomotywownia" zrobił drugi peron stacji
albo wykorzystał to jako tory towarowe do tartaku/kopalni złota. No jakoś tak poczarował, żeby ruch manewrowy nie kolidował z ruchem na torze głównym ;-)

Misiek

Wysłany: 2013-08-03, 22:19   

O takie coś?

image1.JPG
Plik ściągnięto 280 raz(y) 30,22 KB

ad@m

Wysłany: 2013-08-04, 07:45   

Dzięki, będę to dzisiaj dalej rysował i zaprezentuję efekty. Zastanawiam się, czy by ostatecznie nie połączyć koncepcji pierwszej i drugiej :)

Czy przy takim małym "tartaku" (bądź innym zakładzie) robi się tor pozwalający lokomotywie na wyminięcie wagonów i powrót?

Misiek

Wysłany: 2013-08-04, 13:09   

Cytat:
Czy przy takim małym "tartaku" (bądź innym zakładzie) robi się tor pozwalający lokomotywie na wyminięcie wagonów i powrót?
Znaczy "mijankę"? Czemu nie. Pozwala to uwolnić lokomotywę do innych działań, po zostawieniu przez nia wagonów do załadunku ;-)
W przypadku "mojego" rysunku jest to coś a'la żeberko, lokomotywa wjeżdża od dołu, zatrzymuje się przed "czerwoą kreską" i cofa, wpychając skład na bocznicę. Potem może odjechać gdzie chce.
Zabierając wagony z bocznicy, nie musi ich wpychać tyłem na szlak, tylko wjeżdża bezpośrednio na szlak, choc po torze niewłaściwym ;-)
Ale to Anglia, tam chyba po lewej stronie jeżdżą ;-)

ad@m

Wysłany: 2013-08-04, 16:51   

OK, to poszedłem "na całość" i ostatecznie powiększyłem deskę ponad założony rozmiar. Poniżej aktualny plan, najciaśniejsze łuki schowane w tunelu, proste przy stacji na tyle długie aby zmieścił się skład osobowy z pięcioma wagonami (BR Mark 1 - 20m długości).

Wszelka krytyka bądź usprawnienia mile widziane!

makieta.png
Plik ściągnięto 342 raz(y) 165,25 KB

Misiek

Wysłany: 2013-08-04, 17:39   

Fajne!
Daj trochę dłuższy tor za rozjazdem w tartaku, żeby się miała zmieścić Class 66 ;-)

p.s. Obrazki dodawaj jako załączniki a nie linki "na zewnątrz"
te co są, pozmieniam tak, żeby było dobrze ;-)

ad@m

Wysłany: 2013-12-15, 15:29   

Aby nie było, że temat umarł:

Zima nie chce przyjść, więc nie czekając dłużej na nią wziąłem się za robotę przy makiecie :)

ad@m

Wysłany: 2013-12-16, 18:42   

Torowisko jest prawie gotowe i przejezdne. Zaczynam eksperymentować z wzniesieniami na makiecie, poniżej próba stworzenie niewielkiego wzniesienia z materiału, którego mam aż za dużo, tj. z korka.

W oczekiwaniu na farbę, szuter i zieleń zacząłem też produkować sobie drzewka

Jak się takie druciane drzewka montuje w makiecie? Może powinienem do nich podstawki robić, choć w sumie nie mam pomysłu z czego najlepiej?

1.jpg
Wzniesienie. Zastanawiam się, czy oblepiać to teraz papierem, czy użyć gipsu.
Plik ściągnięto 223 raz(y) 109,93 KB

2.jpg
To po prawej to sosna, po lewej mój własny gatunek drzewa :)
Plik ściągnięto 285 raz(y) 131,88 KB

Misiek

Wysłany: 2013-12-16, 19:38   

Normalnie, wiercisz w makiecie otworek, wsadzasz drzewko na klej i naokoło delikatnie obsypujesz posypką, żeby zamaskować otwór (może być większy niż grubość pnia)

ad@m

Wysłany: 2013-12-17, 20:42   

OK, czyli banalne dziury w desce. A chciałem ich uniknąć :)

Przyszła farba (Spray Tamiya TS-1) i zacząłem robić próby malowania torów. Jedno pytanie: mam maskować podkłady przy malowaniu sprayem, czy nie martwić się o to, a po wyschnięciu TS-1 pomalować pędzlem podkłady inną farbą? Jaką?

Pytam się, bo o ile maskowanie odcinków prostych to żaden problem, to moich łuków zamaskować już sobie nie wyobrażam.

Spray ma taki rozrzut, że nie ma szansy na malowanie tylko okolicy samej szyny.

Misiek

Wysłany: 2013-12-17, 21:04   

nie maskuj.
maluj jak leci, przed kładzeniem szutru i trawy to nie ma znaczenia

pierwszy etap usuwania farby z główki szyny możesz zrobić tuż po psikaniu, resztę zeszlifuję się potem

ad@m

Wysłany: 2013-12-21, 20:20   

No to maluję, lewa połowa makiety pomalowana (wraz z zielonym podkładem pod trawę). Jak ktoś widzi, że robię coś źle, to proszę, krzyczcie!

Ciekawe, czy przed świętami zdąży dotrzeć przesyłka z szutrem i trawą...

malowanie1.jpg
Plik ściągnięto 237 raz(y) 180,32 KB

malowanie2.jpg
Plik ściągnięto 298 raz(y) 152,47 KB

Misiek

Wysłany: 2013-12-21, 23:20   

zielony podkład pod trawę moż byc równie dobrze w innym kolorze, np. ziemistym
ja pod trawę stosują bejcę w jakimś ziemistopodobnym kolorze.

ad@m

Wysłany: 2013-12-25, 18:31   

Szutruję i bawię się trawą.

Szuter Woodland Scenics, w rozmiarze fine. Muszę przyznać, że jest z tym zabawa - za nic na świecie nie da się osiągnąć przed klejeniem czystego toru - szuter się elektryzuje i nawet jak go starannie zamiotę z podkładów, to w kilkanaście sekund, radośnie sobie podskakując, sam się tam z powrotem znajdzie. Póki co używam zwilżonego palca, którym dotykam po kolei każdy podkład torów zdejmując z nich nadmiar szutru.

Drugi problem - jak już wszystko starannie przygotuję, zwilżę szuter wodną mgiełką, to podczas klejenia, klej i tak powoduje podnoszenie tego szutru albo robi się takie szutrowe błoto (bryły sklejonego szutru) :-/

Do klejenia trawy wynalazłem wikol w sprayu :)

b1.jpg
Plik ściągnięto 263 raz(y) 166,73 KB

b2.jpg
Plik ściągnięto 263 raz(y) 161,85 KB

b3.jpg
Plik ściągnięto 247 raz(y) 149,97 KB

Odpowiedz do tematu