Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zestawy do montażu taboru PKP - takie luźne pytanie

Który z modeli przygotować w formie zestawu do samodzielnego montażu:
Lokomotywa elektryczna EU07
22%
 22%  [ 2 ]
Lokomotywa elektryczna ET41
11%
 11%  [ 1 ]
Lokomotywa spalinowa SU45
44%
 44%  [ 4 ]
Jednostka elektryczna EN57
22%
 22%  [ 2 ]
Głosowań: 6
Wszystkich Głosów: 9

Autor Wiadomość
KamilW

Wysłany: 2015-06-12, 07:55   Zestawy do montażu taboru PKP - takie luźne pytanie

Witam,
od jakiegoś czasu w skali TT robię trochę taboru wykorzystując odlewy z żywicy i elementy drukowane w 3D. Z tej skali zna mnie dość dobrze kolega Misiek, któremu dziękuję za pomoc w rejestracji tutaj. Jakiś czas temu dostałem parę pytań o możliwość przeskalowania moich projektów do skali N. Chciałbym spróbować przeskalować jeden z moich projektów i przedstawić go Wam w formie zestawu do samodzielnego montażu. Zobaczymy jak wszystko wyjdzie w praniu ale być może zestawy udało by się też pomalować jeśli ktoś miałby takie życzenie. Z gotowych projektów które można by przeskalować są:

- lokomotywa EU07
- lokomotywa ET41
- lokomotywa SU45
- jednostka EN57

Pilotażowo chciałbym wykonać jeden prototyp którejś z ww. pozycji. Jeśli temat spotkał by się z zainteresowaniem i byli byście zadowoleni z jakości wykonania to będziemy kontynuować, oczywiście w miarę moich możliwości czasowych.
Żeby było klarownie zamieszczam ankietę, także proszę o głosowanie.
Wiadomo, będę potrzebował waszej pomocy przy realizacji, w kwestii podpowiedzi na temat wyboru komponentów do budowy modelu, warunków technicznych które model musi spełniać bo przyznaję szczerze, moją skalą jest TT i skali N nie znam za dobrze.
No i ważna informacja na koniec - moje modele są mniejszym lub większym kompromisem zgodności z oryginałem, walorów użytkowych i możliwości wykorzystania rozwiązań seryjnych, a także ograniczeń wynikających z technologii wykonania.
Poniżej wklejam linki do kilku zdjęć moich modeli w skali TT:

Linki do pełnych galerii:

http://www.fotosik.pl/u/maxx84/album/1782516
http://www.fotosik.pl/u/maxx84/album/1753834
http://www.fotosik.pl/u/maxx84/album/1465696

Pozdrawiam Kamil

Alex

Wysłany: 2015-06-12, 19:59   

A co z kalkomanią do takiego zestawu?
No i co z napędem? Do SU 45/46 można coś dopasować, ale pod elektryki nie bardzo wiem jaki napęd.

Misiek

Wysłany: 2015-06-12, 20:44   

A ja właśnie bardziej widzę pod elektryki (EN57).

Tylko jakieś wymiary by trzeba poznać

Alex

Wysłany: 2015-06-12, 21:00   

No i najważniejsze cena!

marcin_kempa

Wysłany: 2015-06-12, 22:02   

EN57 to moje największe marzenie. Darzę ten pociąg wyjątkowym sentymentem. Ile kosztował ten model w TT? Ile by mógł kosztować ewentualne w eNce?

KamilW

Wysłany: 2015-06-13, 07:42   

W TT jako dawców używam:
- dla EU07 i ET41 -> BR218
- dla SU45 -> BR130 (Ludmiła)
- dla EN57 -> wagony osobowe Tilliga typu Y i elementy napędu z BR218
Na razie ceny dla zestawów nie znam - po przeskalowaniu będę wiedział ile idzie mi na co materiału i będę mógł wyliczyć cenę.
Kalki na SU45 są: http://www.kalkomanie.com...-spalinowoz-n05
Jeśli zbierze się 25 chętnych to P. Andrzej na pewno wydrukuje też dla innych modeli bo kalki w innych skalach ma tylko musiał by przeskalować - kwestia to tylko zbyt.

Misiek

Wysłany: 2015-06-13, 11:37   

BR218 jest bardzo popularnym modelem w N i problemu z dostaniem nie ma.
Ludmiła - zasadniczo też jest choć jej cena jest już troche mniej korzystna jak w przypadku BR218

Wagony Y - są tylko trixa, w skali, wiec jeśli to miałoby być wykorzystanie ramy z wózkami (+ inne maskownice) to może się trochę nie opłacać sugerowałbym inne rozwiązanie, lub inny wagon bazowy. Co trochę trudne bo, że większość dostępnych to te długości 26m (Y ma 24m zdaje się?)

Kamil - odkryłbym wyniki ankiety i dał więcej niz 1 możliwość odpowiedzi ;-)

KamilW

Wysłany: 2015-06-13, 12:21   

Nie ma problemu, przez pomyłkę ukryłem wyniki. Możesz też zmienić i dać więcej niż jedną możliwość odpowiedzi.
Co do wagonów to mogą być też te 26 metrowe bo tak czy siak trzeba wagony skracać. Przeglądnąłem ofertę Modelmanii i byłby wagony nadające się pod zastosowanie na podwozia:
http://www.modelmania.com...oducts_id=61919
Widziałem, że jest dostępna Ludmiła od Brawy za około 450 zł. Bo stosowanie tej od Arnolda za 600 zł jest IMHO bez sensu jeśli jest o 150 zł tańsza alternatywa.
Widzę też, że można nabyć BR218 od Brawy za około 500 zł - to o tej mówiłeś Misiek?
Na przyszłość można by zrobić też zestawy do budowy polskich wagonów osobowych typu Y (jedynka, dwójka, poczta i jakiś bagażowy) na zasadzie odlewów bud do przełożenia bebechów z wagonów Trixa na przykład.
Wrzucajcie propozycje czego Wam brakuje z polskiego taboru to się pomyśli co by można było przygotować.
Mam jeszcze trochę rzeczy z infrastruktury:
- rozjazdy (tylko musiał bym zobaczyć czy po przeskalowaniu się montują bez problemu)
- słupy trakcyjne
- płyty przejazdowe
- duperele w stylu kanałów drenażowych, imitacji napędów do rozjazdów
Trochę zdjęć wszystkiego w poniższej galerii/relacji z budowy mojej makiety:
http://www.fotosik.pl/u/maxx84/album/1419301

oraz tu:
http://www.fotosik.pl/u/maxx84/album/1786695
http://www.fotosik.pl/u/maxx84/album/1462499

Pozdrawiam i dzięki za odzew.

Misiek

Wysłany: 2015-06-13, 12:59   

ja sie opieram na modelach i cenach z ebay, wiec to będzie taniej
BR218 są tez Trixa i Fleischmana, przy czym ta ostatni może być wdzięcznym dawcą - jest stosunkowo tania i ładnie jeździ

Ludmila arnolda jest nowością, wiec dlatego jest taka droga

jest jeszcze trixa ;-) ale tam pewnie dużo rzeźby, bo z tego co kojarzę to trix lubi robić strasznie wielkie "balasty"

w ET41 można się nawet pokusić o wywalenie silnika z jednego członu i wstawienie tam dekodera ESU z dźwiękiem ;-)

p.s. dodawaj obrazki jako załączniki a nie fotosiki ;-)

KamilW

Wysłany: 2015-06-13, 18:10   

Tak najbardziej wstępnie jak mogłem policzyłem koszt zestawu dla SU45 - cena za zestaw niepomalowany wynosiła by około 350-400 zł.
W skład takiego zestawu weszło by:
- nadwozie (odlew z żywicy)
- podwozie (odlew z żywicy)
- skrzynia (odlew z żywicy)
- wózki (wydruk 3D)
- detale tj.: krany, pomosty, itp. (wydruk 3D)
- oszklenie (zadrukowana folia)
- kalkomanie
- diody do oświetlenia

Dość podobnie kształtowała by się cena za zestaw EU07. Dla ET41 i EN57 odpowiednio więcej bo jest więcej odlewów i wydruków (tak wstępnie było by to około 600-650 zł dla ET41 (wersja z jednym członem bez napędu była by droższa ze względu na dodatkowe elementy) i około 850-900 zł dla EN57 - mowa o zestawach niepomalowanych). Postarał bym się też do zestawów dodać także nową wkładkę gąbkową pasującą do oryginalnego pudełka. Taka minimalna ilość chętnych aby rozpocząć produkcję wynosiła by 10 osób. Także jak przy cenach które podałem zgłosi mi się na pw minimum 10 chętnych na model który zostanie wybrany w ankiecie to zakupię dawcę i rozpocznę budowę prototypu oraz przygotuję potrzebną ilość części do skompletowania zestawów. Po wykonaniu prototypu będę mógł powiedzieć czy będą też dostępne pomalowane i oznakowane zestawy bo po prostu nie wiem czy podołam. Tyle konkretów mogę podać na tą chwilę. Reszta należy do Was ;-)

Salamanca

Wysłany: 2015-06-13, 22:50   

Ja chciałbym po jednym egzemplarzu ze wszystkich. Tyle, że pomalowanych, złożonych i gotowych) Dawców wg zaleceń kupię, dekodery też. Tak było z SM42.
Zestawu nie chcę bo i tak nie złożę, gotowy model jest OK. Cena będzie wyższa, to wiem i się godzę. W razie czego mogę wziąć powstałe prototypy :-)

KamilW

Wysłany: 2015-06-15, 19:53   

Tak po ankiecie widzę i zresztą podobnie uważam, że na pierwszy ogień pójdzie SU45. Zastanawiam się jednak czy za dawcę nie było by lepiej użyć BR119 zamiast BR130.
Stąd moje pytanie - czy ktoś ma BR119 od Brawy i chciałby ją odsprzedać, ewentualnie przekazać jako bazę do budowy prototypu? Najlepiej jakby była to w miarę najnowsza wersja, mile widziane również czarne podwozie. No chyba, że jest jakaś lepsza opcja niż ta BR119 od Brawy - inny producent?

Misiek

Wysłany: 2015-06-15, 21:05   

119 za ładna, 130 nie szkoda ;-)
119 robi tylko brawa
130 - trzy firmy

Kamil, może poczekajmy na Twój bróbny wypusk SU45 w TT z nowego materiału 3D (zakładam, że to byłaby matka) - zobaczymy czy można uzyskać zadowalające efekty.

twardy

Wysłany: 2015-06-16, 03:21   

Hmm...

Marucha

Wysłany: 2015-06-16, 10:22   

mam BR 219 :->

Odpowiedz do tematu