Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Malowanie akrylami - pytania laika
Autor Wiadomość
Artur_M

Wysłany: 2016-11-27, 22:54   Malowanie akrylami - pytania laika

Witam,
Założenia:
malowanie ręczne,
budynki mieszkalne,
farby akrylowe (w większości Vallejo).
Pytania, które mnie nurtują:
1. Na jednym z forów modelarskich (czołgi, samoloty, etc.) przeczytałem, że farbę należy porządnie rozcieńczyć, że lepiej jest położyć 10 cienkich warstw, niż 1 grubą. Zakładam, że malowanie czołgu różni się od malowania kamienicy, jest bardziej skomplikowane. Stąd moje pytanie: jak to jest w przypadku makiet kolejowych? Rozcieńczać, czy nie? Jeżeli rozcieńczać to czym? Wodą, wodą destylowaną, uniwersalnym tozcieńczalnikim do akryli, czy też dedykowanym?
2. Widziałem w sieci 2 szkoły malowania, a mianowicie jedni najpierw malują, a następnie skejają model. Inni robią odwrotnie. Wydaje mi się, że w przypadku malowania ręcznego pierwsza metoda jest lepsza. Malujemy poszczególne elementy na płasko, ryzyko powstania zacieków jest mniejsze. Mam rację?
3. Malować wewnętrzne ściany modelu na czarno? Budynki mają być oświetlone.
4. W jaką szpachlę się zaopatrzyć: gęstą, czy raczej płynną? Możecie polecić jakąś sprawdzoną?

Będę wdzięczny za wszelkie rady.

milan

Wysłany: 2016-11-28, 07:58   Re: Malowanie akrylami - pytania laika

Artur_M napisał/a:
Witam,
Założenia:
malowanie ręczne,
budynki mieszkalne,
farby akrylowe (w większości Vallejo).
Pytania, które mnie nurtują:
1. Na jednym z forów modelarskich (czołgi, samoloty, etc.) przeczytałem, że farbę należy porządnie rozcieńczyć, że lepiej jest położyć 10 cienkich warstw, niż 1 grubą. Zakładam, że malowanie czołgu różni się od malowania kamienicy, jest bardziej skomplikowane. Stąd moje pytanie: jak to jest w przypadku makiet kolejowych? Rozcieńczać, czy nie? Jeżeli rozcieńczać to czym? Wodą, wodą destylowaną, uniwersalnym tozcieńczalnikim do akryli, czy też dedykowanym?

Wystarczy zwykła woda.
Artur_M napisał/a:
2. Widziałem w sieci 2 szkoły malowania, a mianowicie jedni najpierw malują, a następnie skejają model. Inni robią odwrotnie. Wydaje mi się, że w przypadku malowania ręcznego pierwsza metoda jest lepsza. Malujemy poszczególne elementy na płasko, ryzyko powstania zacieków jest mniejsze. Mam rację?

Maluję oddzielnych części budynków, okien i drzwi vklejem, i kleju razem w całość.
Artur_M napisał/a:
3. Malować wewnętrzne ściany modelu na czarno? Budynki mają być oświetlone.

Biały lub malowanie ścian.
Artur_M napisał/a:
4. W jaką szpachlę się zaopatrzyć: gęstą, czy raczej płynną? Możecie polecić jakąś sprawdzoną?

Nie rozumiem pytania.

Milan

Misiek

Wysłany: 2016-11-28, 08:15   

Ad1. rozcieńczam jak trzeba, akryle wodą, olejne czym popadnie: rozpuszczalnik, benzyna, zmywacz do paznokci - ważne, żeby rozcieńczać w pojemniku, z którego się bierze farbę do malowania (często używam do tego kapsli po piwie), a nie bezpośrednio w puszcze. Zazwyczaj farba i tak wcześniej zdechnie, zanim się skończy, ale dodawanie do puszki w.w wynalazków, może przyśpieszyć ten proces..

Ad2. Sklejam z grubsza i po zaszpachlowaniu dziur, maluję. Szczegóły później (oddzielnie malowane)
W przypadku Woodlanda/DPM to "z grubsza" jest właściwie całym budynkiem - ramy okienne trzeba pomalować oddzielnie już na złożonym budynku.
I wcale nie trzeba malować w poziomie, zazwyczaj domek trzymam w palcach, pod bliżej nieokreślonym kątem.

Ad3. Pomalowałem w jednym budynku ściany wewnętrzne, mimo, że chyba go nie oświetlę. Po prostu lepiej wygląda ciemne wnętrze w tak wielkiej hali, bez potrzeby robienia pięter, pokoi itp.
DPM ma dość grube ściany, więc nie powinno zbytnio przez nie prześwitywać. Jakby co to bym malował (po doświadczeniu z wyżej wymienionym)

Ad4. Ja używam szpachlówki gęstej Wamod - w takiej zielonej tubce

Milan - szpachlówka -> putty -> tmel?

Artur_M

Wysłany: 2016-11-28, 11:19   

Milan, tak jak pisze Misiek - putty, po polsku szpachlówka. Myślałem o jakiejś Tamiyi. Ponoć łatwo się ją zmywa z modelu zmywaczem Wamodu. Tamiya ma kilka rodzajów szpachlówek. Ja myślałem o jakiejś płynnej. Ktoś polecał Mr Surface 500, ktoś inny 1000. To dobry wybór?
Ostatnio zmieniony przez Artur_M 2016-11-28, 11:22, w całości zmieniany 1 raz  

Misiek

Wysłany: 2016-11-28, 13:20   

Generalnie, do czego Ci szpachlówka? Jak do łatania szpar w budynku to ja używam wspomnianej Wamodu i nadwyżki szlifuję papierem ściernym

Artur_M

Wysłany: 2016-11-28, 14:13   

Dokładnie tak jak piszesz do łatania dziur/szpar na łączeniach.

Odpowiedz do tematu