Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
[zrób to sam] płytka pod dekoder NEM
Autor Wiadomość
Misiek

Wysłany: 2019-02-01, 22:16   [zrób to sam] płytka pod dekoder NEM

Wobec trochę trudnego dostępu do dekoderów amerykańskich postanowiłem zrobić sobie płytkę, w którą będzie można wetknąć dekoder "europejski" - ten taki z wtyczkę 6-pin, NEM 651 znaczy się.

Rzecz składa się z elementów:
- dwie płytki, przednia i tylna. Tylna ma miejsce na wlutowanie gniazdka 6-pinowego.
Obie mają miejsce na rezystor SMD, oraz diodę LED,
- rezystor SMD - wybrałem 820 Ohm,
- dwie diody LED ciepłe: zwykłe 3mm lub SMD (wybrałem rozmiar 0805). SMD lutuję na boku, a nie normalnie, na płask),
- wtyczka 6 pin
- kawałki kabelków co mi zostały z rożnych dekoderów, a w tym przypadku drucik Kynar 0,24m.kw

Nieśpiesznie lutując w godzinkę miałem gotowy model

Płytkę trzeba trochę przeszlifować, zwykłym pilniczkiem lub dremelkiem, tak, żeby wchodziła na wcisk w przewidziane miejsce.
Potem lutuję diody LED i rezystory. Gniazdko lutują tak jak fabryka dała i delikatnie wyginam (tu trzeba uważać, stopki są delikatne i mogą się złamać)
Na tym etapie można całość sprawdzić multimetrem, czy wszystkie punkty lutownicze załapały jak trzeba.
Teraz można przylutować kabelki. biały to przednie światło, czerwone to "zasilanie", zarówno dekodera jak i silnika. Dodałem parę kabelków między płytkami jako polepszacz odbioru prądu z szyn - taka namiastka tego kawałka oryginalnej płytki, której u mnie nie ma ;-)
W przypadku zasilania silnika - warto zaizolować miejsce wokół styków - w tych modelach często znajdują się niebezpiecznie blisko "masy", czyli kadłubka. To zbyt często kilka razy spowodowało ucieczkę dymu z dekodera i przestawał działać :-(

No, to tyle ;-)

Aa, zapomniałem, płytkę mam w dwóch rozmiarach przód i tył, co zależnie też od kombinacji diody SMD czy "zwykłej 3mm", pozwala ogarnąć większość modeli Atlasa (od GP7 do SD60) i Lifelike (GP18). W niektórych przypadkach i z mniejszymi dekoderami można próbować wetknąć je do starych wersji (nie DCC ready).
Spróbuję też powalczyć z RS3, bo do nich to pasują jedynie cholernie drogie TCS GP albo jeszcze bardziej drogie ESU Loksound :-)

Dekodery amerykańskie są nadal tańsze, niż europejskie, ale jakiś tam fun z "projektowania i wykonania" pozostał.
Elementy elektroniczne dostarczył sklep www.tme.eu
Rysunek płytki w darmowym programie DipTrace, wykonanie w firmie www.fanrykapcb.pl

20190201_202605.jpg
Części składowe
Plik ściągnięto 12 raz(y) 201,65 KB

20190201_205812.jpg
Wariant firmowy i mój
Plik ściągnięto 11 raz(y) 182,25 KB

20190201_210854.jpg
Gniazdko NEM wlutowane i wygięte
Plik ściągnięto 12 raz(y) 177,94 KB

20190201_211554.jpg
Test z dekoderem ZIMO
Plik ściągnięto 11 raz(y) 204,4 KB