Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Lutowanie przewod?w do szyn np. PECO Code55
Autor Wiadomość
a_tox

Wysłany: 2006-12-20, 15:54   Lutowanie przewod?w do szyn np. PECO Code55

Zamierzam dzisiaj lub jutro podlutować? przewody do szyn PECO Code55.
Przejrzałem forum N-ormowe, ale oprócz krótkiej wzmianki nie znalazłm szerszego opisu technologii.
Na FM też niby coś jest ale bardziej przypomina powieść przygodową z mnóstwem dialogów.

Błąd to robić pierwszy raz.... znaczy lutowanie do szyn.
Generalnie najbardziej obawiam się roztopienia podkładów.

Jednocześnie mam pytania naprowadzające.
1. Czy należy w jakiś szczególny sposób odslonić stopkę szyny usuwając część podkładów?
2. Czy należy w jakis szczególny sposób osłonić resztę szyny przed przegrzaniem?

Zakładam, że oczyszczenie powierzchni i zastosowanie kalafonii jest oczywiste.
Dotychczas lutowałem jedynie przewody do sterczących 15mm-owych końcówek szyn wystających z podkładów.
Czyszczenie i kalafonia zadziałało.
Wtedy tez łatwiej było "przypiąć" metalowego krokodylka pomiędzy lutowanym miejscem i podkładami aby odprowadzić ciepło i nie stopić tych ostanich.

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-20, 16:29   

a_tox napisał/a:
roztopienia podkładów
Rozsuń podkłady korzystając z konstrukcji flexa. Lutuj od spodu stopki.
Lutowałem kilkanaście razy transformatorową 75W z bardzo niechlujnym grotem i krzywdy podkładom nie zrobiłem.
A nawet jak coś się nadtopi to od spodu. Tłuczeń przykryje.

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-20, 17:59   

ja lutuj? na kwasiora, cienki linkowy przew?d, ale nie od spodu ino z boku, do szyjki.
jak nie jest zasmarkane, to po pomalowaniu trzeba dobrze szuka? ?eby znale??.
po przygodach z zimnymi i rozwalaj?cymi si? z czasem lutami (nie umia?o si?....) wole mie? 'to' miejsce na wierzchu.
poza tym zasilanie pod??czam na obu ko?cach modu?u. po pierwsze - jak co? piardnie z jednej, to zabangla z drugiej. po drugie - nie wiem jeszcze czy nie przyjdzie mi do ?ba zrobienie np. odcinka izolowanego, albo czego? innego co b?dzie wymaga?o rozci?cia szyn. wtedy b?de mia? to ju? pod??czone.

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-20, 18:08   

hugwa napisał/a:
trzeba dobrze szuka? ?eby znale??
No... tu bym polemizowa? ;-) Lepiej od razu napisz, ?e celowo robisz uszynienia.

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-20, 18:18   

wiygN napisał/a:
No... tu bym polemizował?

e tam, marudzisz.
na tym zdjęciu widać dwa podłączenia toru:

WM-MODEL
99%

Wysłany: 2006-12-25, 12:05   

Dopiero dzi? zauwa?y?em temat :mrgreen:

1.Przygotwanie szyny:

-rozci?? i jak si? da, rozsun?? podk?ady,

-porysowa? lekko np. no?ykiem stopk? szyny,

-dobrze rozgrzan? lutownic? pocynowa? kawa?ek stopki, na obrazku z prawej przy pomocy kalafonii, po lewej z topnikiem, cynuj?c nale?y grotem "poskroba?" szyn?, a nie tylko przytkn??, czynno?? ta powinna by? zdecydowana i mo?liwie kr?tka, mo?na te? szyn? po?o?y? na kawa?ku metalowego czego?,

2.Pocynowa? ko?c?wki drucik?w, te na obrazkach to 0,5mm2, nie ?a?owa? cyny, nawet zostawi? bu??, p??niej nie trzeba b?dzie dok?ada? "nowej" cyny, po pocynowaniu obtoczy? lekko w rozgrzanej kalafonii,

3.Przy?o?y? drut do pocynowanego odcinka szyny i przygrza? grotem lutownicy OBIE lutowane cz??ci, z jednej i z drugiej strony drutu,

Jak komu? zale?y, po pocynowaniu drutu mo?na wygi?? ten pocynowany kawa?ek pod k?tem prostym, wtedy drut po przylutowaniu b?dzie "patrza?" w d??.

I tyle :-P

Szyny_lut_2.JPG
Plik ściągnięto 147 raz(y) 149,63 KB

Szyny_lut_1.JPG
Plik ściągnięto 134 raz(y) 135,92 KB

Odpowiedz do tematu