Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
spotkaNie w kwietniu - podsumowanie, wnioski
Autor Wiadomość
hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 09:01   spotkaNie w kwietniu - podsumowanie, wnioski

Logistyka:
Poszło względnie gładko, choć opóźnienia były dotkliwe w sobotę rano.
Część winy należy zrzucić na remont Radzymińskiej, ale zdecydowanie dobrym pomysłem będzie zawiezienie makiety następnym razem na miejsce w piątek. Najlepiej byłoby ją też w piątek ustawić, ale montaż idzie nam sprawnie więc to już konieczne nie jest. Zwłąszcza że w piątkowy wieczór zwiezienie makiety zajmie nam znacznie więcej czasu niż w tę sobotę.
Makieta:
Cóż tu pisać, doskonale zaplanowane ustawienie ;-) i sprawdzone moduły.
Miss Elegancji - nowe skrzynki Miskowatego. Pierwyj sort.
Zupełnie nie mam pojecia, dlaczego tym razem Zakrzewo względnie działało - przychylność bogów mnie zaskoczyła.
Rozkład:
Trzeci wyszedł już niezły, choć kilka baboli miał.
Najważniejszym jest to, że zupełnie niepotrzebny jest rozkład dla 'zdawki' z bocznicy do Zakrzewa.
Taki pociąg powinien jeździć na rozkaz obsługi Zakrzewa "w miarę potrzeb".
Zdecydowanie potrzebujemy więcej szlaków. 9 metrów między stacjami to za mało żeby Przemek się nie nudził :mrgreen:
FREMO:
No tu to mniamniusio bo calaku było!
Oczywizda, bez przesady - dużo jeszcze trza się nauczyć w kwestii obiegu towarów.
Ja jestem kontent, jak na trzecie podejście do prawdziwego rozkładu i drugie do kwitologii było rewelacyjnie. "FREMO Livestyle" rulez.
Podziekowań ma nie być, ale gratulacje chyba przejdą. KiersNo ma następnym razem zakaz obsługi technicznego, Mikser i wiygN nie siedzą na stacjach, póki reszta nie dorówna im sprawnością w kwitologii.
Maszynistów też mieliśmy w dechę, zatem jeśli zastosujemy podobny podział obowiązków następnym razem to bedzie głupio wobec iNNowierców bo wszystko pójdzie za łatwo.
Tak nie można :mrgreen: Posadzenie Przemka na Technicznym, wiygNa w kabinie towarowego i mnie w piwnicy wprowadzi ten pierwiastek chaosu który bardzo lubimy.

To tyle podsumowania, moje wnioski na przyszłość potem.

Misiek

Wysłany: 2007-04-23, 09:46   

1)
hugwa napisał/a:
Miss Elegancji - nowe skrzynki Miskowatego. Pierwyj sort.
oj, bo się czerwienię :oops:
2)
hugwa napisał/a:
Zupełnie nie mam pojecia, dlaczego tym razem Zakrzewo względnie działało - przychylność bogów mnie zaskoczyła.
może nie było kłopotliwych lokomotyw, które się wtedy wieszały na połączeniach? Pm2 leżała w pudełku, BR86 manewrowała w Przemowie
3)
hugwa napisał/a:
FREMO:
(...)dużo jeszcze trza się nauczyć w kwestii obiegu towarów.
KONIECZNIE trzeba rozgryźć zapotrzebowania na stacji.
niedopuszczalne się mnie wydaje, ze zapotrzebowania na wagony tworzone są od ręki przez zawiadowców (w tej roli zamawiającego doskonale, po raz kolejny, spisał się Mikser ;-) )
potem zapotrzebowania leżą na technicznym... i tak nie są realizowane...
bo wagonów za mało, bo pociągi będą za długie i nie mieszczą się w ukresach ;-)

4) bity, elektrony
działało!!! Loconet rzondzi!
zaobserwowałem dwa problemy z nie-działaniem sprzętu i co ciekawe oba dotyczą dekoderów trixa. raz w brzęczącej BR44 Artura, drugi raz w moim jednym MaKu – czyżby dekodery Trixa nie lubiały się zbytnio z Fredami? po resecie dekoderów (albo po ponownym przypisaniu nowego Freda do lokomotywy) wszystko wróciło do n-ormy

5) kwestię jedego LN-boxa załatwiłem zamianą miejscami, docelowo wylądował na Tc1 (to zdaje się Ln numerowany "2" - pewnie ten sam co "przerywał" w szkole u teściowej, będą czeskie, nie będzie problemu

6) zakupy na przyszłość - kupię kilka metrów kabla 6żyłowego, płaskiego, oraz te takie rozgałęźniki po 3zł ;-) będzie łatwiej i wygodniej rozpiąć sieć

7) ciekawe kiedy będą potrzebne SPAX-y ;-)

8) mieszanie IV i V epoki fajne jest ;-)

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 09:54   

Misiek napisał/a:
8) mieszanie IV i V epoki fajne jest ;-)

rozumiem że chodzi ci o jazdy w IV i V?
bo pomieszanie epok miało miejsce tylko 'formalnie' - w niedzielę jeździliśmy tylko taborem, który w V jest uzywany. Nie zgadzały się tylko oznaczenia i malowanie.
Dużo roboty przed nami w kwestii taboru.

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 10:00   

Misiek napisał/a:
niedopuszczalne się mnie wydaje, ze zapotrzebowania na wagony tworzone są od ręki przez zawiadowców

Primo:
Zapotrzebowanie było narzucone przeze mnie przed rozpoczęciem jazdy. Stałe.
Mikser nic nie generował.
Pewne problemy z obiegiem wagonów wynikały raczej z tego, że jeszcze jesteśmy w tym zielonkawi :-)
Secundo:
Jest ABSOLUTNIE dopuszczalne składanie dodatkowych zamówień, nie przewidzianych stałym grafikiem przez zawiadowców.
Misiek napisał/a:
działało!!!

tia. ciągle się nie mogę otrząsnąć ;-)
Misiek napisał/a:
zakupy na przyszłość - kupię kilka metrów kabla 6żyłowego, płaskiego

kup tyle, ile potrzeba, ale zarabiaj dłuższe odcinki, co najmniej 10-metrowe bo takie mamy odległości między stacjami. moim zdaniem powinny byc 15-metrowe, czszególnie kiedy już będą SPAXy i reszta.

Misiek

Wysłany: 2007-04-23, 10:33   

ad.secundo.
dodatkowe zapotrzebowania powinny być tworzoNe z umiarem, a nie od razu na 6 Habisów
co będzie jak wprowadzi się jeszcze możliwość przesyłek ekspresowych? nagle okaże się, że widzimisie Kaczauera na 30 ton sprzętu AGD spowoduje opóźnienie dostawy węgla do EC Siekierki (a, stąd się brały 20 stopnie zasilania)

ad.kabel
5-10metrowe odcinki wystarczą, zwlaszcza, że i tak a połączeniach będzie można wetknąć te małe rozgałęźniki - zawsze lepiej jest "móc" wpiąć Freda w szlak, gdy na stacji tłoczno
na szlaku wystarczy możliwość podpięcia jednego Freda

coś tam słyszłaem o pomysłach upychania gniazdek w ściankach modułów?

spiN
Administrator

Wysłany: 2007-04-23, 10:39   

Gniazdka w sciankach modulow uwazam za trafiony pomysl, w szczegolnosci ze nawet ten ln-boks przypiety klema, sie "ruszal", juz nie wspominajac o wiszacym pajaku Loconetowym. Z gniazdami w siankach bedzie stabilniej, bezpieczniej, no i kable i polaczenia beda biegly pod modulami. Troche ciezko bylo ruszyc sie kolo miksera bo byl niezle "okablowany"...

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 10:45   

Popieram. Okablowanie LN trzeba prowadzić otworami w profilach.
Co do stałych gniazd w ściankach - kombinowaliśmy żeby zamontowac na stałe gniazda w ściankach modułów aktywnych, ale nie sądzę aby trzeba było to jakoś narzucać - wystarczą LN-Box'y ze ściskiem i prowadzenie kabla pod modułami.
Wniosek: kabla musimy mieć o połowe więcej niż modułów.

Misiek

Wysłany: 2007-04-23, 10:54   

mnie się wydaje, że montowanie gniazdka w module aktywnym jest bardziej skomplikowane czy też męczące, niz zwykłe zaimplementowanie ln_boxa, albo nawet dwóch (np. po obu stronach "modułu aktywnego")

mnie tam ryba. potrenuję na PZO

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 10:54   

Misiek napisał/a:
zapotrzebowania powinny być tworzoNe z umiarem, a nie od razu na 6 Habisów

Tak. Ale pamiętaj, że póki co nasza linia jest linią lokalną, a prowadziliśmy ruch jak na linii pierwszorzędnej. To musi powodowac pewne perturbacje, ale dzięki temu ubaw był po pachy.
Wniosek kolejny: PILNIE POTRZEBNY jest Tc2 i dworzec zdawczo-odbiorczy.
Mając dwa techniczne bedzie można rozdzielić rodzaje wagonów jakie będą na nich trzymane, odpadną też oblotki na Zakrzewie. Gdyby nie one, to moznaby spokojnie dołożyć jeden pociąg towarowy.
Pilnie potrzeba poprawić Zakrzewo, jego pulpit, oraz osygnalizować je. Przynajmniej semafory wjazdowe są konieczne, razem z tarczami i stosownej długości szlakami.
Przydałaby się jeszcze jakaś stacyjka a'la Misie, ale z wjazdem z obu stron.
Misiek kiedyś miał pomysł, żeby dołożyć na Mm krótki moduł, który zepnie parą rozjazdów oba tory. Byłoby to doskonałe, wjazd z jednej strony mocno komplikuje zaopatrywanie Mm w towary.

Misiek

Wysłany: 2007-04-23, 11:03   

hugwa napisał/a:
Tak. Ale pamiętaj, że póki co nasza linia jest linią lokalną, a prowadziliśmy ruch jak na linii pierwszorzędnej.
jeden towarowy na godzinę? to jak u mnie w Lasku ;-)
hugwa napisał/a:
Wniosek kolejny: PILNIE POTRZEBNY jest Tc2
Artur?
hugwa napisał/a:
i dworzec zdawczo-odbiorczy.
dobra, dobra, słyszałem
może zaczne dzisiaj skrzynki zbijać, miejsce mam w domu na nowe ;-)
hugwa napisał/a:
Gdyby nie one, to moznaby spokojnie dołożyć jeden pociąg towarowy.
jeszcze jeden? uuuu
hugwa napisał/a:
...Zakrzewo...osygnalizować je. Przynajmniej semafory wjazdowe są konieczne
skrzynki 2x 40cm przygotowane są, jak będą profile, semafory dwa mam (jedną tarczę też) - moge odstąpić komplet Mikserowi ;-)
hugwa napisał/a:
Przydałaby się jeszcze jakaś stacyjka a'la Misie, ale z wjazdem z obu stron.
Misiek kiedyś miał pomysł, żeby dołożyć na Mm krótki moduł, który zepnie parą rozjazdów oba tory. Byłoby to doskonałe, wjazd z jednej strony mocno komplikuje zaopatrywanie Mm w towary.
już mi sie ich nie chce przerabiać, niech mają swój klimat...
jak od początku uwzględnisz w rozkładzie makiety ich ustawienie, to nie powinno sprawiać problemu

chyba, żeby ideę PZO przerobić na przelotową stacyjkę z odbiciem na bocznicę/kopalnię?
mnie tam ryba... skrzynki i tak są

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 11:06   

Misiek napisał/a:
mnie tam ryba...

moim zdaniem powinieneś pozostać przy koncepcji dworca Z-O z wjazdem ze szlaku.
Ale to Twój moduł :-)

spiN
Administrator

Wysłany: 2007-04-23, 11:33   

http://wiadomosci.onet.pl/1523799,11,item.html

Nieprawda!! w tym dniu nic nie pilem, i kto wpuscil k..wa reportera na sale??!!

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 11:48   

hugwa napisał/a:
opóźnienia były dotkliwe w sobotę rano
Nawet bardziej niż przewidziałem!
hugwa napisał/a:
na miejsce w piątek
Zdecydowanie tak.
hugwa napisał/a:
choć kilka baboli miał
Podstawowym babolem był czas dla pośpiecha.
hugwa napisał/a:
Posadzenie Przemka na Technicznym, wiygNa w kabinie towarowego i mnie w piwnicy wprowadzi ten pierwiastek chaosu
:mrgreen:
hugwa napisał/a:
i mnie w piwnicy
Och, Wasza Skromność! Jeśli piwnica bedzi miała okienko to można krzyczeć przez megafon ;-)
Misiek napisał/a:
zakupy na przyszłość
Można z resty kaucji zrobić to przed Skierniewicami.

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 11:51   

Może by tak napisać parę zdań na Martela? I dać fotkę, z makieta, kartami, kwitami... Żeby było widać who rulez :-)

hugwa
[Usunięty]

Wysłany: 2007-04-23, 11:57   

eee.. dołożę rozkłady do naszego tematu, wyczyszczę go i można do tych kilku słów dołożyć link.

piszcie, piszcie. niechaj wiedzą, jak TO się robi :mrgreen:

Odpowiedz do tematu