Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
N-orma
Autor Wiadomość
ministerek

Wysłany: 2007-06-12, 19:07   N-orma

gdzie znajdę treść N-ormy? :evil:

twardy

Wysłany: 2007-06-13, 20:22   

oto plik
:shock: udało się

Norma 1.1.zip
Pobierz Plik ściągnięto 1629 raz(y) 426,75 KB

kolmod

Wysłany: 2008-10-15, 10:48   

Chłopcy, jakie były przesłanki dla ustalenia szerokości profilu przejściowego w N-Ormie na constans 40 cm? Wiem, że chęć standaryzacji z Fremo/fiNescale była z pewnością argumentem. Jednak dla przeciętnego polskiego blokownika lepsze by było jej zmniejszenie... tym bardziej, że to N-ka. Może wtedy więcej blokowników by tą skalę wybrało...
Nie można by strzelić alternatywy - jak w sTTandardzie (2 wersje - normalna, czyli wystawowa ma 50 cm, domowa zaś 30cm). Sporo osób z bloków wybiera więc 30cm i skalę TT. Jest możliwe zawarcie dwóch alternatyw w N-Ormie? (wiem, że obecnie z racji zapisów N-Ormy naprodukowane są wyłącznie 40-ki w tym kraju... :-( ) Tylko bez nerw proszę, szczególnie hugwę ;-) hmm... takie 25cm na profilu przejściowym, małe i fajne by było...

kolmod

Wysłany: 2010-03-05, 10:52   

Gdzie można odszukać treść normy FREMO dot. N-ki? Chciałbym poczytać, zapoznać się z normą, rzutami profili, itd. Sorki, ale nie mogę znaleźć. A wogóle mógłby mi ktoś naświetlić z grubsza sytuację modułowo-eNkową w Polsce? Jakie moduły są najpopularniejsze, jakie jest dążenie i czym się różni N-Orma od Fremo?

Sorki za te pytania ale wchodzę dopiero w eNkę i nie bardzo wiem o co biega. W TT-tce mają swój uznany i jedyny sTTandard, a w N-ce to już drugie popularne forum (poza N-Ormą) i kolejna norma N(?) - czy to to samo?

Poza tym mówimy tu często o torach Peco C55. Na stronach fremo ( http://www.fremo-net.eu/index.php?id=197 ) piszą, że fremo wymaga C40 (?) *... pogubiłem się już :->

*/(c55 że niby tylko w N-RE i americaN). Obowiązująca to właśnie ta N-RE (Regelspur Europa)?

Misiek

Wysłany: 2010-03-05, 18:58   

Normy Fremo (różne) to prawie to samo co N-orma.
Zdaje się, że N-orma powstała w oparciu o niemieckie normy, prezentowane m.in na stronie www.finescale.org
Są tam np. znajomo wyglądające rysunki profili.
Reszta wyszła w praniu.
kolmod napisał/a:
A wogóle mógłby mi ktoś naświetlić z grubsza sytuację modułowo-eNkową w Polsce?
Ciężka sprawa. 8-)
Trzeba by policzyć budujących te moduły. I łączących je w makietę modułową.
kolmod napisał/a:
w N-ce to już drugie popularne forum (poza N-Ormą) i kolejna norma N(?) - czy to to samo
Porównaj treść zawartą na forach. To jest jeszcze jakieś trzecie forum?

Co do torów...
diabeł tkwi w szczegółach
poczytaj o kołach

kolmod

Wysłany: 2010-03-06, 09:52   

Dzięki Misiek.
Co do forum, to miałem na myśli forum N-Ormy i to (Fremo) - czyli 2 ;-)
Ja zgodnie ze słowami ze strony eNtrakera zaczynałem od H0, poprzez TT, aż trafiłem tutaj.
N-ka to jest jednak to :-D Musiałem przejść chyba tą drogę, aby w końcu dotarła do mnie świadomość, że 'im mniej tym więcej' i nie ma innej możliwości.

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2010-03-06, 10:18   

kolmod napisał/a:
A wogóle mógłby mi ktoś naświetlić z grubsza sytuację modułowo-eNkową w Polsce?
hmm to trudne zadanie a jeszcze trudniej być obiektywnym.. no nic spróbuję to wyjaśnić a koledzy mnie poprawią jak się mylę. Działają obecnie dwa fora wydzielone ze wspólnej kiedyś całości, w większości tematów archiwalnych tożsame. Większość z nas od początku lub niemal od początku uczestniczyła w pracach i tworzeniu czegoś co nazywamy Normą i do tych reguł wszyscy się stosujemy. Pozostają one w w 100% zgodności z normą Fremo. Nie potrafię na dzień dzisiejszy powiedzieć które forum lub kto fizycznie ma prawo do NORMY ale myślę że to zupełnie nie istotne. Ważne jest to że jest to naprawdę dobre sprawdzone rozwiązanie regulacji jak łączyć makiety. Ze względu na delikatnie mówiąc rozbieżności pomiędzy członkami "starego" forum dzisiaj mamy dwa fora. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby udzielać się na obu czego przykłady są w śród nas. Oba fora łączą ludzi budujących makiety w N ot sytuacja modułowo eNkowa w PL. Nie rozbudujmy tego wątku bardziej niż to naprawdę konieczne dla nowych członków. Drogi Kolego to że trafiłeś w końcu do N-ki to bardzo popularna droga :) Ta skala cały czas bardzo aktywnie się rozwija. Jest Nas mało ale .. w sumie mamy już bardzo dużą makietę, na tyle dużą że brakuje rąk do jej obsługi. Zachęcam Cię gorąco do budowy kolejnych elementów tego małego świata. Znajdziesz tu podobnie zakręconych.

kolmod

Wysłany: 2010-03-06, 16:24   

Raczej Tak. Zresztą... Byłem już kilka razy jako widz ;-)
Zvolack napisał/a:
Zachęcam Cię gorąco do budowy kolejnych elementów tego małego świata. Znajdziesz tu podobnie zakręconych.

Dzięki. Na pewno w końcu coś wyskrobię. Tory Peco c55 już do mnie jadą z Czech. Obecnie mam zaczęte 4 moduły w sTTandardzie (na 6 docelowych) i sam już nie wiem czy to kończyć czy do pieca... trochę mi szkoda. Dlatego myślę po prostu o drugiej makiecie (N).

Misiek

Wysłany: 2010-03-06, 17:14   

kolmod napisał/a:
Raczej Tak. Zresztą... Byłem już kilka razy jako widz
To może tym razem bądź jako uczestnik?
kolmod napisał/a:
Obecnie mam zaczęte 4 moduły w sTTandardzie (na 6 docelowych)
Ja w chwili słabości chciałem przekuć 320cm eNki na TT.
Zacząłem nawet dłubać jakiś moduł w TT, ale jednak... za dużo rzeczy do zrobienia bym miał, wolę się skupić jednak na N

kolmod

Wysłany: 2010-03-06, 18:45   

Misiek napisał/a:
To może tym razem bądź jako uczestnik?
Ja w chwili słabości chciałem przekuć 320cm eNki na TT.
Zacząłem nawet dłubać jakiś moduł w TT, ale jednak... za dużo rzeczy do zrobienia bym miał, wolę się skupić jednak na N

Wbrew pozorom wykonanie ukończonego modułu-skrzynki (głównie zieleń) zajmuje sporo czasu. Wiem to po sTTandardowych. Do tej pory mam przejezdne szlakowe TT i nie zazielenione :-> Dlatego raczej na Radom bym nie zdążył z moim tempem...
Jeśli chodzi o przekuwanie, dla mnie motywacją jest raczej dążenie ku zmniejszaniu skali, nie odwrotnie. Dlaczego? Bo w N-ce tabor jest już naprawdę ładny, a i większą przestrzeń można zamodelować na tej samej powierzchni, którą zajmują większe skale. Zostaje więcej na szlak i odległość do pokonania. Enkowe moduły też są bardziej poręczne, zajmują najmNiej miejsca i to mi leży. Ale nie chcę już ciągnąć tematu bo nas zaraz Adi wyleczy... tu przecież temat inny - Kwitologia FREMO... ;-) Dzięki za odzew.

Salamanca

Wysłany: 2010-03-06, 19:06   

To zrób skrzynkę na Radom i przyjedź. :-) Jak nie zrobisz to też przyjedź. Motorniczy się przydadzą. :-)

kolmod

Wysłany: 2010-03-06, 20:51   

heh...dzięki ;-)

jafrap

Wysłany: 2011-12-08, 09:40   

Panowie, czy w normie N obowiązuje siatka modularna? Mam do zrobienia rzeczywisty przystanek który pod koniec wchodzi w lekki łuk... wolałbym się trzymać rzeczywistości, takie jakieś zboczenie...
[1:1] Przystanek jest na prostej, ale pod koniec na długości około 60metrów tor skręca/odchyla się od osi dotychczasowego przebiegu toru (na prostej) jakieś 4metry i dalej idzie w łuk o dużym promieniu.... R jakieś 950m, co w skali 1:160 daje coś koło R=6m.

Misiek

Wysłany: 2011-12-08, 10:56   

Olej siatkę
Wyszła z mody jakiś czas temu.

W kilku punktach treść N-ormy jest skostniala, archaiczna i zgrzybiała ;-)

A jaki to przystanek? :-D

jafrap

Wysłany: 2011-12-08, 13:23   

Misiek napisał/a:
Olej siatkę
Wyszła z mody jakiś czas temu.

I kamień z serca... :-)
Misiek napisał/a:

A jaki to przystanek? :-D

Ciecierzyn. Linia nr 30 Lublin Północ - Łuków. Stan z przed trwającej obecnie modernizacji.

Odpowiedz do tematu