Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
N-orma
Autor Wiadomość
jafrap

Wysłany: 2011-12-08, 19:32   

Misiek napisał/a:
Ja w chwili słabości chciałem przekuć 320cm eNki na TT.
Zacząłem nawet dłubać jakiś moduł w TT, ale jednak... za dużo rzeczy do zrobienia bym miał, wolę się skupić jednak na N

heh...

Pozwolicie, że dorzucę swoje 2gr:
Misiek napisał/a:
Ja w chwili słabości chciałem przekuć 320cm eNki na TT.
Zacząłem nawet dłubać jakiś moduł w TT, ale jednak... za dużo rzeczy do zrobienia (...) wolę się skupić jednak na N

I słuszNie. Ja też mam jeszcze TT i też makietę zacząłem w TT ale wymyśloną i chyba jaj nie skończę (mam nadzieję że w N-ce mój zapał nie zgaśnie :-> ) obecnie wyzbywam się TT z dwóch powodów bo mi się podejście zmieniło:

1) TT jest dla mnie za duża z uwagi na posiadane miejsce na makietę aby wykonać w miniaturze rzeczywisty obiekt w postaci nawet zwykłego przystanku (raczej jestem zwolennikiem modelowania rzeczywistości, nie zaś wymyślania makiety z głowy (jak obecna w TT) --- bo to jak wymyślanie taboru z głowy. Model to ma być model, czyli coś rzeczywistego w miniaturze, a nie wymyślonego w miniaturze - czy to teren, stacja, przystanek, czy to tabor... ale to moje osobiste podejście, z którym niekoniecznie trzeba się zgadzać);

2) Pkt 1) nie przeszedłby gdyby nie to, że obecne konstrukcje w N wcale nie odbiegają jakością od modeli TT. Np. BR52 Fleischmanna jest moim zdaniem lepiej wykonana i posiada więcej szczegółów niż BR52 Tillig'a w skali TT... poza tym w N-ce pojawiają się już modele z dźwiękiem, tak samo jak w TT... (np. BR50 Trix'a). I to mnie do N przekonało. Dzięki rozwojowi technologii można powiedzieć, że N-ka też ma potencjał w zakresie odwzorowywania kolei w miniaturze, pomimo, że to dosyć mała skala.

Reasumując: Modelarze TT mają Fremo-TT (sTTandard), eNkowcy mają swoje N-Fremo - itd... ważne, aby modelarze dobrze się bawili i zrealizowali swoje plany w zakresie modelarstwa kolejowego. W końcu po to wymyślono wiele skal, aby każdy znalazł swój rozmiar. Ja znalazłem swoją szansę w N-ormie - i za to dzięki N-ce i wszystkim, którzy są jej miłośnikami, bo to dzięki wam się to kręci.

Misiek

Wysłany: 2011-12-08, 19:47   

jafrap napisał/a:
Ciecierzyn.
Obejrzałem, fajny, ma swój klimat ;-)

Podobny przystanek jest już w TT ;-)
http://www.pbase.com/misiek_m/image/120257154 (wersja wtedy jeszcze nieukończona)

jafrap napisał/a:
Modelarze TT mają Fremo-TT (sTTandard), eNkowcy mają swoje N-Fremo
Przecież to prawie to samo ;-) te 3mm różnicy w rozstawie osi nie robi różnicy jak przy makiecie spotyka się zajebista ekipa ;-)

INFORMACYJNIE
Norma 1.1. jest zarchiwizowana na pamiątkę, to przestarzała N-orma.

Od jakiegoś czasu obowiązuje nowa, lepsza wersja:
Norma:
http://www.norma.fremo.pl/viewtopic.php?t=2512

Profile:
http://www.norma.fremo.pl/viewtopic.php?t=2200

Odpowiedz do tematu