Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nogi do modułów
Autor Wiadomość
twardy

Wysłany: 2009-07-05, 14:18   

Misiek napisał/a:
a ustalono już odległość otworka (dziurki) na śrubkie, względem dolnej krawędzi modułu?

A ile jest u Zbyszka ?
Misiek napisał/a:
takie coś znalazłem

A jakie to to ma wymiary szczególnie wewnętrzne ?

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-06, 12:36   

Żeby była jasność sytuacji, niech się każdy określi, jaką chce długość, biorąc pod uwagę niedzielną dyskusję. Zmiany zapotrzebowania po niedzielnej dyskusji oznaczam jako • .

Zestawienie zamawianych profili:

123 cm:
BigBoy - 12 szt.
BogdaN - 16 szt.
Czerwek - 12 szt.
kiersNo - 20 szt.
Mikser - 10 szt.
Misiek - 12 szt.
Twardy - 20 szt.
Zbyszek - 10 szt.

121 cm:
• wiygN - 24 szt.

120 cm:
Misiek - 4 szt.

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2009-07-06, 14:14   

A co do nóg... będziemy cięli jeden wymiar. MOŻE poskracam NIEWIELKIE ilości z podstawowej długości....
Byłbym za tym aby ujednolicić wymiar. Zwłaszcza z logistycznego punktu widzenia. Mam 54 nogi ale jak ustalimy jeden wymiar dopasuję je do niego. Ujednoliciłbym też odległość otw. mocującego mierzona od dołu skrzynki tak aby każda noga pasowała do każdej skrzynki.

BigBoy

Wysłany: 2009-07-06, 14:21   

zvolack napisał/a:
Byłbym za tym aby ujednolicić wymiar. Zwłaszcza z logistycznego punktu widzenia. Mam 54 nogi ale jak ustalimy jeden wymiar dopasuję je do niego. Ujednoliciłbym też odległość otw. mocującego mierzona od dołu skrzynki tak aby każda noga pasowała do każdej skrzynki.
Ja też byłbym za ujednoliceniem wymiarów.
Czekam na profile czołowe, nie długo będą nogi i tu siwieję, bo cholera wie, który z trzech rozmiarów wziąć... :roll:
na razie jestem przy 123 cm i mam nadzieję, że to będzie dobry wybór.
Namieszało mi we łbie to 123 cm, 121 cm i 120 cm... ja dopiero "raczkuję", bo się podjąłem wykonania dla siebie trzech modułów w N (kolega mi robi 2 moduły też w H0 pod BB i skład). Gubię się w tym ;-) to wszystko nie jest takie łatwe jak myślałem na początku...doszły nogi i zaczęły się myślenice nad ich wysokością do 3 modułów, które też mają powstać (czekam na profile).

Misiek

Wysłany: 2009-07-06, 14:26   

Ujednolicenie dwóch wymiarów ma za zadanie postawienie na nóżkach modułów, które mają (zbyt) dużą ilość styropka pod spodem, np. nasypowych :-|
Nie to, że jest to "widzimisie" moje i MZ ;-)
Właściwie to pewnie można by o te "zunifikowane, 123cm" nogi montować na zewnatrz modułu, ale chyba jednak nie dokońca to wygląda ;-)

zvolack napisał/a:
Ujednoliciłbym też odległość otw. mocującego mierzona od dołu skrzynki tak aby każda noga pasowała do każdej skrzynki.
A to nie zostało ustalone przez inżyniera Zbyszka?

Misiek

Wysłany: 2009-07-06, 14:58   

http://www.norma.fremo.pl...r=asc&start=103

sęk w tym, że my kombinujemy wymiar podmodułowy a nie przypodlogowy

rysunek poglądowy - niebieskie to styropek, czerwone śrubki, stópek pokręcanych na obrazku niet'

Nowy-2.jpg
Plik ściągnięto 9053 raz(y) 7,07 KB

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-06, 16:26   

A co stoi na przeszkodzie, żeby było tak jak na tym rysunku?
1) Wszystkie otwory w ścianach skrzynek na jednakowej wysokości 2 cm.
2) Wszystkie nogi jednakowe 121 cm.
3) Otwór w nodze na takiej wysokości by po max wkręceniu stopki dawało to 128 czy 129 cm od szyny do podłogi.

Zbiórkę zrobię po tym jak DOKŁADNIE ustalimy CO chcemy osiągnąć a co za tym idzie kupić. Praktyka spotkaniowa dowodzi, że łatwość montażu i powtarzalność elementów są udogodnieniami nie do przecenienia. Jak będzie jedna kupa nóg pasujących do wszystkiego to nie będzie dumania co do czego tylko przykręcanie.

nw.png
Plik ściągnięto 9026 raz(y) 4,04 KB

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2009-07-06, 17:43   

wiygN napisał/a:
Jak będzie jedna kupa nóg pasujących do wszystkiego to nie będzie dumania co do czego tylko przykręcanie.
dokładne tak !!!

twardy

Wysłany: 2009-07-06, 19:14   

wiygN napisał/a:
Praktyka spotkaniowa dowodzi, że łatwość montażu i powtarzalność elementów są udogodnieniami nie do przecenienia. Jak będzie jedna kupa nóg pasujących do wszystkiego to nie będzie dumania co do czego tylko przykręcanie.
Popieram, słuszna słuszność :!:

Misiek

Wysłany: 2009-07-06, 19:57   

No to ile?
ja tam się w w tych 4szt. 120cm nie upieram jak może być 121cm

nadal nie wiem co było postaNowione pod rurą w kwestii 123 czy 121? oprócz unifikacji, jakie były jeszcze ZA tym wymiarem?

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-06, 19:59   

Misiek napisał/a:
postaNowione pod rurą w kwestii 123 czy 121?
O ile pamiętam ;-) to 121.
Misiek napisał/a:
jakie były jeszcze ZA tym wymiarem?
Wejdzie w płaski i nasyp bez większych kłopotów.

wiygN
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-06, 20:43   

Zbyszek, jeszcze prośba do Ciebie: zmierz wysokość stopki z maksymalnie wkręconą nóżką. Potem trza by wyznaczyć punt wiercenia dziury w profilu tak, by maks wkręcona nóżka dawała wysokość szyny powiedzmy 129 czym można okiełznać wybrzuszoną podłogę, czy "cóś".

Zvolack
Administrator

Wysłany: 2009-07-06, 23:33   

JA mam w tej chwili wszystkie nogi 125cm ze stopką korkiem. I tak muszę ciąć i tak. Teoretycznie czy czy 121 czy 123 to żadna różnica. Dostosuję się. Warto jednak ustalić jeden wymiar.

Salamanca

Wysłany: 2009-07-06, 23:38   

wiygN napisał/a:
Zbyszek, jeszcze prośba do Ciebie: zmierz wysokość stopki z maksymalnie wkręconą nóżką. Potem trza by wyznaczyć punt wiercenia dziury w profilu tak, by maks wkręcona nóżka dawała wysokość szyny powiedzmy 129 czym można okiełznać wybrzuszoną podłogę, czy "cóś".

Jutro około 17 podam wymiar dokładnie. I samego kształtownika i z wykręconą na maxa nóżką.
Dziś dopiero co wróciłem ze szpitala a nogi są na strychu, trochę późno na wycieczkę (sąsiadki dostaną zawału jak im będę łaził nad głowami... :mrgreen: ).

Salamanca

Wysłany: 2009-07-07, 17:59   

Wymiary nóg mojego autorstwa:
Długość kształtownika: 118 cm
Długość nogi ze stopką wkręconą na zero : 120 cm
Długość nogi ze stopką wykręconą na stabilne maksimum: 124,5 cm
Odległość osi otworu mocującego od krawędzi profilu: 15 mm

Jeżeli mamy profil o wysokości 100 mm to otrzymujemy zakres regulacji:
od 127,3 do 131,8 cm (biorąc N-ormowy wymiar wysokości czoła 100mm+8mm do główki szyny).

Dla nóg o długości profilu 121 da to: 130,3 do 134,8 - trochę za wysoko.
Dla nóg 125 będzie już za wysoko...

Najnormalniejsza w/g mnie długość to 119 cm.

Oczywiście można przesunąć otwory mocujące w nodze i 121 jest w porządku, tylko po co tak wjeżdżać w moduł i mieć kawał niewykorzystanego kształtownika

Odpowiedz do tematu