Forum modelarzy kolejowych w wielkości N Strona Główna Forum modelarzy kolejowych w wielkości N

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Usprawnienie napędów Conrada
Autor Wiadomość
WM-MODEL
99%

Wysłany: 2007-07-25, 13:36   Usprawnienie napędów Conrada

w innym wątku, Misiek napisał/a:
przyszedł paczek z napędami Conrada :-D
badziewne te napędy, niedopracowane przynajmniej w jednym miejscu, strach śrubki mocniej przykręcać
no i szybkobieżne, w porównaniu z Hoffmanem
Alternatywne użycie napędu silnikowego http://www.railnet.sk/vie...anku=2006051602

Żeby poprawić działanie conrad'ów:

:arrow: Zastosować niższe napięcie, powinny działać od ~10V, przynajmnie mi tak działają.

:arrow: Pod pokrywką, na ten suwak, włożyć pasek blaszki mosiężnej lub innej, zagiąć końcówki na pokrywkę i przykleić do niej, np. kawałkiem plastyku. Suwak chodzi ciaśniej ;-) eliminuje luzy na zębatce suwaka, szczególnie dotkliwych jak napęd pracuje do góry nogami.

:arrow: napędy przyklejałem jakim klejem z serii glutów, do kauczukowej podkładki, z Castoramy, takiej przeznaczonej do pacek murarskich. Potem też klejem podkładkę z przyklejonym napędem do płaty od sposu. Znakomicie wytłumia hałasy silnika, śrubki są niepotrzebne.

:arrow: Jak poprawić działanie drucika, za chwilę, muszę namalować obrazek ;-)

Misiek

Wysłany: 2007-07-25, 13:57   

zady i walety:
- delikatna budowa suwaka - wkręcając weń śrubke obawiałem się połamania
- skrajne położenie suwaka zbiega się z plastikiem zawierającym "otwór montażowy dla śrub"
swoją beczką mocowałem na śruby (included) - w razie czego łatwo podmienić napęd jakby coś względem tego co i owszem ;-)
- drucik lepsiejszy niż w Hofmanie - użyłem jednego z dwóch załączonych, w Hofmanie na MM użyłem spinacza a w tych dwóch na PZO to nawet nie wiem :oops: muszę sprawdzić
- zmniejszenie napięcia do 10v~ -> problem, bo mam jednocześnie dwa Hofmany, pracujące dobrze, a nie chcę kombionować z jakimś zmniejszaniem napięcia
- hałas mi nie przeszkadza ;-)
- instrukcja po angielsku ;-) choć trzeba sprawdzić, który z niebieskich przewodów podłącza się do której szyny ;-) sprawdza się przez spowodowanie zwarcia przy niewłaściwym podłączeniu

eee... ta słowacka alternatywa to na jakimś tramwajowym rozjeździe? no i za bardzo widoczne - jako obiekt niereaLListyczny i przeskalowany

WM-MODEL
99%

Wysłany: 2007-07-25, 14:16   

W tej "słowackiej alternatywie" chodziło mi o sposób zamocowania drucika i sterowania rozjazdem.

Mi spreparowany przeze mnie napęd chodził cicho, sprawnie. Do zasilania miałem transformator ~12V. Napięcie możesz obniżyć włączając szeregowo diody w druciki, każda obniża napięcie o ok. 0,7 V.
Diody oczywiście odpowiednio spolaryzowane, tzn. zgodnie z kierunkiem tych na drucikach.

Albo włączając ZA diodą na druciku żarówkę, eksperymentalnie dobraną, żeby spadło napięcie na silniku. Nie powinno być problemu, napięcie jest w tym miejscu jednopołówkowe (+ lub -), spada dobrze.

<edit>
Poniżej rysunek o co chodzi z tą blaszką.

mocowanie drucika.jpg
Plik ściągnięto 198 raz(y) 57,86 KB

dodatkowa blaszka.jpg
Plik ściągnięto 197 raz(y) 31,54 KB

Odpowiedz do tematu